Polska chce rozmawiać o Dniu przeciwko Karze Śmierci
Polska podtrzymuje swoje wątpliwości w sprawie ustanowienia Europejskiego Dnia przeciwko Karze Śmierci, ale chce rozmawiać o jego przesłaniu - powiedział w Brukseli minister spraw wewnętrznych Władysław Stasiak.
18.09.2007 | aktual.: 18.09.2007 16:34
Nie jesteśmy zwolennikami baraniego pędu - powiedział minister, krytykując zbyt szybki przebieg prac nad ustanowieniem 10 października Europejskiego Dnia przeciwko Karze Śmierci.
Polska nie ma żadnych zamiarów związanych z wprowadzaniem kary śmierci. O tym nie ma mowy - zastrzegł. Ale ponieważ pomysł pojawił się bardzo szybko, Polska mówi: porozmawiajmy o tym, co miałby ten Dzień wyrażać - tłumaczył Stasiak. Zasugerował, że Polska wolałaby, by obchodzono raczej dzień ochrony życia, który uwzględniałby zarówno sprzeciw wobec kary śmierci, jak i eutanazji oraz aborcji. To jest dobry kierunek myślenia - podkreślił.
Trwająca w Brukseli debata na temat Europejskiego Dnia przeciwko Karze Śmierci jest kluczowym elementem posiedzenia ministrów sprawiedliwości i spraw wewnętrznych.
Dotychczas Polska sprzeciwiała się ustanowieniu takiego Dnia.
Portugalia, która przewodniczy w tym półroczu Unii Europejskiej, zapowiedziała, że "uczyni wszystko", aby ustanowić Europejski Dzień przeciwko Karze Śmierci. Jest to dla nas ważne przesłanie i zrobimy wszystko, aby przez państwa europejskie trafiło ono do całego świata - powiedział kilka dni temu portugalski minister sprawiedliwości Alberto Costa.
Także Komisja Europejska oraz inicjator pomysłu, Włochy, bronią idei, twierdząc, że Europejski Dzień jest potrzebny, by pokazać krajom trzecim, które utrzymują karę śmierci, jak mocny jest europejski sprzeciw wobec jej stosowania. Aby nasz głos brzmiał silnie i stanowczo, musimy być w tej sprawie jednomyślni i zjednoczeni, a ten Dzień byłby tego symbolem - tłumaczył rzecznik Frattiniego, Friso Roscam Abbing.
Europejski Dzień miałby być obchodzony 10 października, podobnie jak Międzynarodowy Dzień przeciwko Karze Śmierci. KE wraz z Portugalią planowała, że deklaracja zostanie uroczyście podpisana 9 października w Lizbonie, w przeddzień odbywającego się od 2003 roku z inicjatywy organizacji pozarządowych Międzynarodowego Dnia przeciwko Karze Śmierci. Deklaracja miała być przyjęta jako wspólny dokument Unii Europejskiej i Rady Europy. Zniesienie kary śmierci jest warunkiem przystąpienia do tych organizacji.
Kary śmierci zabrania także Karta Praw Podstawowych UE.
Inga Czerny i Michał Kot