Świat"Polska będzie negocjować traktat unijny"

"Polska będzie negocjować traktat unijny"

Polska nie na żarty, na serio oświadcza, że
nie zgadza się na zmianę systemu głosowania ustalonego przez Unię
Europejską w Nicei i zamierza negocjować nad Traktatem -
powiedział wiceprzewodniczący SLD, szef sejmowej Komisji
Europejskiej Józef Oleksy w programie III Polskiego Radia.

10.09.2003 | aktual.: 10.09.2003 10:09

Bardzo dobrze, że rząd polski mówi wyraźnie o swoich interesach do innych krajów, z którymi będziemy we wspólnocie. Wszyscy prowadzą swoją grę interesów - podkreślił Oleksy, komentując wtorkowe stanowisko rządu w sprawie obecnego projektu Traktatu.

Rząd przyjął we wtorek stanowisko na konferencję międzyrządową Unii Europejskiej, która wypracuje i przyjmie ostateczną wersję unijnego Traktatu Konstytucyjnego. W stanowisku tym postuluje się m.in. utrzymanie nicejskiego systemu głosowania w Radzie UE i wprowadzenie do preambuły Traktatu odwołania do tradycji chrześcijańskiej. (W systemie nicejskim Polska ma prawie taką samą siłę głosu w UE jak Niemcy - zaś w proponowanym obecnie projekcie Traktatu - o połowę mniejszą.)

W sprawie przyjmowania unijnego Traktatu Konstytucyjnego obowiązuje jednomyślność - każdy kraj może postawić weto. Na szczęście państwa są wciąż równe, choć mają różną siłę, dlatego żaden dyktat nie wchodzi w rachubę - argumentował w Salonie Politycznym radiowej "Trójki" lider SLD.

Będziemy szukać kompromisu, bo chcemy, aby ten traktat ustanawiał nową formułę wspólnoty na XXI wiek. Nie chcemy być we wspólnocie, w której nasze interesy nikogo nie obchodzą. Kompromis jest metodą dochodzenia do decyzji w Europie i Europa rozwija się metodą uwzględniania różnorodności krajów równych wewnątrz wspólnoty. Nie chodzi o zatem szantaż, lecz o to, żeby ważne interesy krajów były uwzględniane. Gdyby tę wrażliwość wspólnota straciła, wtedy zaczyna się dominacja - konkludował szef sejmowej Komisji Europejskiej.(iza)

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)