ŚwiatPolska bardziej konkurencyjna?

Polska bardziej konkurencyjna?

Polska znalazła się na 45. miejscu wśród 49 czołowych państw świata w dorocznym rankingu konkurencyjności Międzynarodowego Instytutu Rozwoju Zarządzania (IMD) w Lozannie. Pierwsze miejsce przypadło tradycyjnie USA. Polska poprawiła nieco swoje notowania w stosunku do ub. roku, kiedy to spadła na 47. miejsce.

W "Światowym Roczniku Konkurencyjności IMD 2002" uwzględniono wszystkie uprzemysłowione państwa świata zrzeszone w Organizacji Rozwoju Gospodarczego i Współpracy (OECD) oraz inne ważniejsze gospodarki, takie jak Brazylia, Chiny, Indie czy Rosja.

Klasyfikację oparto na 314 kryteriach mających określić stan gospodarki, efektywność rządu i biznesu oraz infrastrukturę.

Spośród 49 sklasyfikowanych krajów gorzej od Polski wypadły tylko Turcja, Indonezja, Wenezuela i Argentyna.

Polska poprawiła nieco swoje notowania w porównaniu z 2001 rokiem, kiedy to spadła na 47. miejsce - trzecie od końca. W 2000 roku zajmowała jeszcze 38. miejsce, ale zaszkodził jej zastój gospodarczy i kłopoty budżetowe.

Mimo tych kłopotów, Polska nadal i tak stosunkowo najlepiej wypada pod względem wskaźników makroekonomicznych (42. miejsce wobec 41. w ub.r.). Natomiast najsurowiej oceniono polską infrastrukturę (na 48. miejscu; wyprzedzamy pod tym względem tylko Indonezję).

Pierwsze miejsce tradycyjnie zajęły Stany Zjednoczone przodujące we wszystkich dziedzinach z wyjątkiem efektywności rządu, w której wyprzedzają je Singapur i Finlandia. Właśnie Finlandia wysunęła się w tym roku na drugie miejsce w końcowym rankingu konkurencyjności, wyprzedzając Luksemburg, Holandię i Singapur.

Spośród dużych gospodarek europejskich najwyższą pozycję (15) zajęły Niemcy, które spadły od zeszłego roku o trzy miejsca wskutek panującego w nich marazmu gospodarczego. Mimo to, wyprzedzają Wielką Brytanię (16), Francję (22), Hiszpanię (23) i Włochy (32).

Najbardziej konkurencyjnym krajem wśród kandydatów do Unii Europejskiej jest Estonia (21 miejsce). Węgry i Czechy zajmują odpowiednio 28. (spadek z 29. miejsca w 2001 roku) i 29. miejsce (awans o 6 pozycji). Wyprzedziły one m.in. Japonię i Chiny (30. i 31. miejsce).

Przed Polską są także Słowacja i Słowenia. Również systematycznie pnąca się do góry Rosja (43), a spośród krajów rozwijających się m.in. Malezja, Brazylia, Tajlandia, Filipiny, Indie i Kolumbia. (miz)

polskagospodarkalozanna
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)