Polska akceptuje konwencje antyterrorystyczne
Ambasador RP przy NZ Janusz Stańczyk podpisuje w Nowym Jorku jedną z trzech konwencji (PAP)
Trzy dokumenty dotyczące zwalczania
międzynarodowego terroryzmu podpisał w czwartek w Nowym Jorku w
imieniu Polski ambasador RP przy ONZ Janusz Stańczyk.
Wśród nich jest międzynarodowa konwencja dotycząca zakazu finansowania terroryzmu. Polska przystąpiła do niej jako 56 kraj. Konwencja ta jest ściśle powiązana z jednomyślnie uchwaloną rezolucją Rady Bezpieczeństwa z 28 września tego roku - powiedział Farhan Haq z biura prasowego centrali ONZ w Nowym Jorku.
Do konwencji przystąpiły do tej pory m.in. Belgia, Kanada, Chile, Czechy, Estonia, Finlandia, Niemcy, Rumunia, Rosja, Turcja, Ukraina, Wielka Brytania, Stany Zjednoczone i Uzbekistan.
Rezolucja jak i konwencja, której Polska stała się stroną, nakłada obowiązek zamrożenia kont osób podejrzanych o terroryzm i ścigania pomagających im grup.
Państwa-strony mają odmawiać schronienia każdemu, kto ponosi odpowiedzialność za terroryzm lub popiera ataki terrorystyczne. Dokument uznaje również za przestępstwo finansowanie tego typu zamachów.
Ma to odciąć pożywkę, na jakiej wzrasta międzynarodowy terroryzm, czyli łatwy dostęp do pieniędzy. Niestety, są ośrodki na świecie, które tych pieniędzy nie szczędzą i niestety, również droga docierania funduszy do osób, które chcą zajmować się terroryzmem, jest zbyt prosta, zbyt łatwa. Temu mają przeciwdziałać odpowiednie regulacje prawne - powiedział po ceremonii podpisania dokumentów w wieżowcu ONZ ambasador Stańczyk.(ag)