Trwa ładowanie...

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej szuka pracowników

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej szuka około 100 chętnych na stanowisko kontrolera ruchu lotniczego. Szkolenie przyszłych kontrolerów rozpocznie się w drugim kwartale 2017 roku, a miejscem ich pracy będzie Warszawa. Chętni mogą zgłaszać się do końca października.

Share
Polska Agencja Żeglugi Powietrznej szuka pracowników
Źródło: PAP
d3ces9j

PAŻP w całym kraju zatrudnia ponad 500 osób, ale do 2030 roku ruch lotniczy nad Polską ma się podwoić. Oznacza to, że liczba operacji lotniczych, czyli startów i lądowań samolotów na polskich lotniskach pasażerskich, wzrośnie z 700 tysięcy do prawie półtora miliona rocznie.

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej przygotowuje się do tego już teraz. I odpowiednio wcześniej chce rekrutować odpowiednich pracowników. Do 2019 roku ma pracować ponad 600 kontrolerów lotów.

d3ces9j

Wymagania dla kontrolera lotów

Kontroler lotów musi mieć odpowiednie predyspozycje. Są to przede wszystkim umiejętności samodzielnego myślenia i podejmowania decyzji, praca w zespole i odporność na stres. Kontroler ruchu lotniczego powinien też logicznie myśleć, szybko kojarzyć fakty i wyprzedzać wydarzenia dziejące się na polskim niebie. Bardzo ważna jest bardzo dobra znajomość języka angielskiego, ale Polska Agencja Żeglugi Powietrznej w pierwszej kolejności zwraca uwagę na predyspozycje kandydatów do pracy jako kontrolera lotów, bo innych rzeczy można się nauczyć. A do pracy w Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej na stanowisku kontrolera lotów wymagane jest tylko wykształcenie średnie maturalne.

Czas pracy, czyli zmiana każdego kontrolera ruchu lotniczego, trwa 7,5 godz. W praktyce wygląda to tak, że kontroler lotów po dwóch godzinach pracy ma godzinną przerwę. Później następne dwie godziny pracy, godzina przerwy i półtorej godziny na stanowisku operacyjnym przed ekranem.

Takiego trybu dnia wymaga specyfika pracy, ponieważ kontroler lotów musi być skupiony na tym co się dzieje, a równocześnie obsługuje nawet 20 samolotów. W trakcie przerw w warszawskim ośrodku PAŻP do dyspozycji jest sala gimnastyczna, basen i kort tenisowy.

[Zarobki](https://finanse.wp.pl/zarobki-6121119003408001c) kontrolera lotów

W Polsce kontroler lotów może zarobić nawet 20 tysięcy zł miesięcznie. Może wydawać się to dużo, ale w Europie średnie wynagrodzenie na tym stanowisku to 17 tys. euro miesięcznie. Kilka razy więcej zarabiają najbardziej doświadczeni kontrolerzy w Wielkiej Brytanii i Irlandii, którzy pracują przy nadzorze najbardziej zatłoczonych korytarzy powietrznych. W Irlandii roczne płace pracowników mogą sięgać nawet 160 tys. euro.

d3ces9j

Podziel się opinią

Share
d3ces9j
d3ces9j
Więcej tematów