Polscy żołnierze psychicznie zdrowi
Zarówno stan fizyczny, jak i psychiczny polskich żołnierzy wracających z Iraku do Polski jest dobry - uważa pułkownik Mirosław Karasek, szef oddziału społecznych problemów służby profilaktyki Ministerstwa Obrony Narodowej.
Gość "Sygnałów Dnia" w Programie Pierwszym Polskiego Radia powiedział, że zdarzają się przypadki, gdy żołnierze potrzebują pomocy psychologicznej, jednak w porównaniu z badaniami prowadzonymi w innych armiach polskie wojsko wypada bardzo dobrze.
Najczęstszym urazem psychicznym żołnierzy wracających z wojny jest tak zwany przewlekły stres pourazowy. Pułkownik Karasek podkreślił jednak, że w polskiej armii jest to rzadkie zjawisko. Pierwsze badania dotyczące tego urazu prowadzone były w armii amerykańskiej wracającej z Wietnamu, gdzie około 30% ulegało temu zjawisku. Dzisiaj trudno jest powiedziec, jak daleko zaawansowana jest ta dolegliwość, ponieważ nie jest to do końca zdiagnozowane - powiedział pułkownik Mirosław Karasek.
Dodał, że wszyscy żołnierze wracający z misji zagranicznych poddawani są badaniom lekarskim, a jeśli zajdzie taka potrzeba, również badaniom psychologicznym. Żołnierz może zgłosić się na nie sam, lub zostać skierowany przez odpowiedniego lekarza.