Trwa ładowanie...

Polscy żołnierze nie wrócą na święta? Wylot z Afganistanu pod znakiem zapytania

Nie tylko z Iraku, ale też z Afganistanu. Polscy żołnierze mają problem z powrotem do domu na święta. Mimo że na miejscu są już ich zmiennicy, wylot wciąż jest odkładany w czasie. Do sprawy odniosło się już Ministerstwo Obrony Narodowej. O trudnej sytuacji redakcję Dziejesię poinformował jeden z żołnierzy.

Polscy żołnierze nie wrócą na święta? Wylot z Afganistanu pod znakiem zapytaniaŹródło: East News, fot: KAROL PACZESNY/REPORTER
d40rzo2
d40rzo2
  • Żołnierze czekają na powrót do domu
  • MON nie podaje dokładnej daty wylotu z Afganistanu
  • Za rotację żołnierzy odpowiadają siły powietrzne USA

- Mamy podobną sytuację jak żołnierze z Iraku. Od trzech tygodni trwa rotacja do Polski, która nie może dobiec końca. Co dwa dni dostajemy informację o zmianie, która ma wylecieć i nas zastąpić - napisał do redakcji Dziejesię jeden z żołnierzy stacjonujących w Afganistanie.

Afganistan. "Zapewniali, że wrócimy na święta"

W anonimowej wiadomości mężczyzna podkreślił, że powodem opóźnienia jest brak samolotu, który Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych powinno wysłać po zmienników ze Szczecina.

- Teraz tamci śpią po jednostkach, bo zrezygnowali z wynajmu mieszkań. Także nas zapewniali, że wrócimy na święta do Polski - skarży się nasz czytelnik.

Zobacz także: Drawsko Pomorskie. Biały daniel w oku kamery

Afganistan. Loty przesunięte, ale nie "anulowane"

O komentarz w sprawie, zwróciliśmy się do Ministerstwa Obrony Narodowej oraz Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych, które odpowiada za polskich żołnierzy biorących udział w działaniach poza granicami kraju. Instytucja odpowiada także za rotację i wymianę oddziałów.

d40rzo2

Obie instytucje przekazały nam ten sam komunikat. - Terminy rotacji determinowane są warunkami bezpieczeństwa panującymi w rejonie misji, jak i warunkami atmosferycznymi. Ze względu na aktualną sytuację na teatrze loty są przesuwane, natomiast żaden wylot nie został anulowany. Rotacje PKW Afganistan realizują statki powietrzne USA w ramach podpisanych umów międzynarodowych - czytamy w oświadczeniu.

MON zapewnia jednak, że żołnierze z Afganistanu do kraju wrócą w obiecanym terminie. - Transport żołnierzy X zmiany PKW Afganistan do kraju odbędzie się przed świętami Bożego Narodzenia. Ze względu na bezpieczeństwo żołnierzy dokładny termin rotacji nie może zostać podany - podkreśla ministerstwo.

Odniesiono się także do oczekiwania rzekomych zmienników w szczecińskich jednostkach. - Żołnierze kolejnej, XI zmiany PKW Afganistan, znajdują się już w rejonie misji - informuje MON.

Afganistan. Bliski Wschód i problemy z powrotem

Problem z powrotem żołnierzy z Afganistanu to nie odosobniony przypadek. Wcześniej informowaliśmy o problemach żołnierzy stacjonujących w Iraku.

d40rzo2

VII zmiana Polskiego Kontyngentu Wojskowego Irak miała wrócić do kraju przed świętami. Żołnierze trafili do bazy w Kuwejcie, gdzie czekali na transport do Polski. W piątek, 13 grudnia, dowiedzieli się jednak, że święta mogą spędzić w bazie.

Powodem takiej zmiany sytuacji miał być samolot, który po żołnierzy nie przyleciał. Sprawą zainteresowali się senatorowie Platformy Obywatelskiej: Krzysztof Brejza oraz Jerzy Wcisła, którzy do Ministerstwa Obrony Narodowej wystosowali tzw. interwencję senatorską.

Twitter
Źródło: Twitter, fot: Brejza Krzysztof

Wojsko uspokaja

O piśmie wysłanym do MON Brejza poinformował na Twitterze, na co zareagowało Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych. "Wylot w zaplanowanym terminie nie odbył się wyłącznie ze względu na brak zgody jednego z krajów tranzytowych" – tłumaczy i zapewnia że transport żołnierzy "został zaplanowany przed świętami Bożego Narodzenia".

Wy również chcecie podzielić się informacją? Piszcie na dziejesie.wp.pl. Czekamy na Wasze wiadomości, zdjęcia oraz nagrania!

d40rzo2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d40rzo2
Więcej tematów