Polscy naukowcy zbadają kosmiczne promieniowanie
Polscy naukowcy z Instytutu Problemów Jądrowych w Świerku budują aparaturę do mierzenia rozbłysków kosmicznych. Maszyna poleci w kosmos na pokładzie chińskiej stacji kosmicznej TG2 na przełomie 2013/2014 roku.
31.01.2011 | aktual.: 31.01.2011 16:43
- Wiele zjawisk fizycznych powoduje emisję światła spolaryzowanego, a wykorzystywane jest to np. w kinematografii trójwymiarowej i wyświetlaczach LCD - tłumaczy Radosław Marcinkowski z Laboratorium Aparatury Astrofizycznej, który zainicjował udział polskich naukowców w tym projekcie. - Promieniowanie gamma pochodzące z kosmosu nie dociera do powierzchni Ziemi, a w związku z tym instrumenty przeznaczone do takiego pomiaru muszą być umieszczone w przestrzeni kosmicznej -tłumaczy istotę projektu Marcinkowski.
Misja odbędzie się w ramach międzynarodowego projektu POLAR. Jego uczestnicy chcą zbudować urządzenie do pomiarów polaryzacji promieniowania elektromagnetycznego, pochodzącego z rozbłysków kosmicznych.
Zbadanie tego zjawiska zakończyłoby wiele dyskusji. Dotąd nie udało się jeszcze umieścić w kosmosie urządzenia, które wykonałoby zadowalające wyniki badań promieniowania gamma. POLAR ma być pierwszym takim instrumentem. Polacy są też odpowiedzialni za realizację oprogramowania pokładowego oraz za części układów elektronicznych.
W budowie urządzenia oprócz Polaków uczestniczą również uczeni europejscy i chińscy ze znanych ośrodków badawczych, m.in. z Uniwersytetu Genewskiego, Instytut Paula Sherrera w Villigen, Instytut Fizyki Wysokich Energii przy Chińskiej Akademii Nauk w Pekinie, Laboratorium Fizyki Cząstek w Annecy.