PolskaPolscy badacze zrekonstruują akademię w Aleksandrii

Polscy badacze zrekonstruują akademię w Aleksandrii

Odsłonięciem trzech sal wykładowych antycznej
akademii w Aleksandrii polscy archeolodzy dokończyli prace na
terenie tej słynnej niegdyś uczelni - powiedział kierujący
misją Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW w Aleksandrii dr
Grzegorz Majcherek. Archeolodzy zamierzają zrekonstruować
akademię, tak by mogli ją obejrzeć zwiedzający.

10.02.2006 | aktual.: 10.02.2006 09:37

Blisko dwa lata temu polsko-egipska misja badawcza odnalazła w Aleksandrii pochodzące z okresu późnego antyku (V-VI w.n.e.) pozostałości najstarszego znanego uniwersytetu. Archeologom udało się wtedy odkopać trzynaście audytoriów. Odkrycie uznano za światową rewelację, gdyż była to pierwsza odnaleziona uczelnia w rejonie śródziemnomorskim. Prace kontynuowano.

Na rozległy kompleks składa się 20 audytoriów, wzniesionych wzdłuż kolumnady o długości ok. 180 m - wyjaśnił dr Majcherek. Według badaczy, sale mogły pomieścić łącznie kilkuset studentów. Odkopane audytoria są prostokątnymi pomieszczeniami (ok. 6 na 11 m) z trzema rzędami ław, ułożonymi wzdłuż ścian na kształt litery U. Jedna z sal jest zakończona półkolistą apsydą, w której znajdowały się dodatkowe, podwyższone ławy dla wykładowcy.

Jak wyjaśnia dr Majcherek, u schyłku antyku, w 7 wieku n.e., cały ten teren został opuszczony i splądrowany, budynki częściowo rozebrane, a miejsce to przekształcono w cmentarzysko. W czasie kopania grobów rozebrano nie tylko duże partie murów, ale i ław - dodał archeolog. Dlatego część ocalałych audytoriów nie przetrwała w dobrym stanie.

Majcherek zapowiedział, że po zakończeniu konserwacji ruin polska ekipa przystąpi do rekonstrukcji dawnej uczelni i udostępni ją zwiedzającym.

Starożytne akademie znane były także z Aten, Rzymu i Konstantynopola, niestety, nigdy nie udało się ich odnaleźć. Aż do czasu odkryć z Aleksandrii cała wiedza o antycznych akademiach pochodziła jedynie z analizy antycznych źródeł pisanych.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)