Polsce grożą w tym roku niższe wpływy z UE niż w roku 2004
Polski bilans rozliczeń z Unią Europejską
może być w 2005 roku niższy niż w roku 2004, co wynika ze słabej
absorpcji unijnych funduszy strukturalnych.
W 2005 roku obserwujemy zwolnienie w wydawaniu unijnych funduszy strukturalnych przez nowe kraje członkowskie, w tym Polskę - powiedziała w Strasburgu komisarz ds. budżetu Dalia Grybauskaite. Wraz z komisarz Danutą Huebner naciskamy na kraje członkowskie, bo jest dużo pieniędzy do wydania, ale nie otrzymaliśmy rachunków - dodała.
Choć komisarz przypomniała, że do końca roku pozostały dwa miesiące na przysyłanie do Brukseli rachunków do refundacji z funduszy strukturalnych, podkreśliła, że sytuacja jest "niepokojąca".
Mimo że Komisja unika na razie podawania szacunków za rok 2005, nietrudno przewidzieć, że w tym roku Polska może mniej "zarobić" na członkostwie w UE niż w roku 2004, kiedy po odliczeniu składki trafiło do nas na czysto 1,4 mld euro.
Ministerstwo Finansów podało we wtorek, że we wrześniu z Brukseli trafiło do Polski na czysto 97,1 mln euro, z czego znaczną część stanowiły dopłaty rolne. Dodatni bilans wrześniowy był dwukrotnie wyższy niż w sierpniu (48,5 mln euro), co oznacza, że roczna średnia na plus zapowiada się dla Polski poniżej ubiegłorocznej.
Wrześniowe statystyki pokazały też, że po raz pierwszy trafiło do Polski 50 mln euro refundacji z funduszy strukturalnych. To wciąż mało. Przyznana Polsce pula środków spójności i strukturalnych na lata 2004-2006 wynosi 12 mld euro. Z tych funduszy finansuje się m.in. rozwój biednych regionów, zwiększenie zatrudnienia, budowę nowych dróg i ochronę środowiska.
By podnieść wykorzystanie unijnych funduszy przez nowe kraje członkowskie za rok 2005, KE zapowiada przyjmowanie rachunków do ostatniego dnia grudnia.
Już zleciłam mojemu zespołowi, żeby był gotowy do pracy podczas wakacji świątecznych, by przyjmować rachunki, które będą wpływać do końca roku - powiedziała Grybauskaite.
Fundusze niewykorzystane w 2005 roku będzie można przesunąć na rok następny, ale ponieważ chodzi o ogromne sumy, takie spiętrzenie środków jest - jak podkreśla komisarz - niewskazane.