Trwa ładowanie...
d1p77u8

Połowa młodych Niemców niezdolna do służby wojskowej

Prawie połowa młodych Niemców jest niezdolna do
służby wojskowej - informuje dziennik "Handelsblatt"
powołując się na dane dotyczące poboru.

d1p77u8
d1p77u8

Według gazety, w 2007 roku 41,9% poborowych okazało się nieprzydatnych do służby w Bundeswehrze.

Z 451 300 młodych mężczyzn wezwanych przed wojskowe komisje uzupełnień tylko 54,9% spełniało wymagania dotyczące zdrowia fizycznego i psychicznego. Nieco ponad 3% przynajmniej tymczasowo nie nadawała się do wojska.

"Handelsblatt" podkreśla, że zeszłoroczne dane stanowią nowy rekord. Jednak krytycy powszechnego obowiązku służby wojskowej wątpią w wiarygodność tych statystyk.

W innych europejskich krajach odsetek niezdolnych do służby wynosi średnio od 8 do 12%. Dlaczego w Niemczech miałoby być inaczej? - mówi Peter Tobiassen, szef centrum wsparcia dla uchylających się od wojska. Jego zdaniem niemieckie statystyki mają służyć celom politycznym i stworzyć pozory, iż powszechny obowiązek służby wojskowej jest sprawiedliwy.

Według "Handelsblatt" od 2002 roku liczba młodych mężczyzn, którzy nie nadają się do wojska, systematycznie rośnie: sześć lat temu wyniosła 16,9%, a w 2004 roku - 32,6%. "Handelsblatt" ocenia, że jest to konsekwencją zaostrzenia przed czterema laty ustawowych kryteriów decydujących o przydatności do służby.

Anna Widzyk

d1p77u8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1p77u8
Więcej tematów