Trwa ładowanie...

Polonia nowojorska uczci ofiary Smoleńska

Nabożeństwa, koncerty dzieci z sobotnich szkół polonijnych, odsłonięcie tablicy pamiątkowej, a także manifestacja przed Konsulatem Generalnym RP w Nowym Jorku złożą się na uroczystości przygotowywane na pierwszą rocznicę tragedii smoleńskiej.

Share
Polonia nowojorska uczci ofiary SmoleńskaŹródło: AFP, fot: Natalia Kolesnikova
d1csuit

Polonia nowojorska nie wyłoniła głównego organizatora obchodów. Jednym z nich jest Klub Gazety Polskiej zrzeszający ok. 200 osób. Wraz z zaproszonymi organizacjami Polaków - m.in. Kongresem Polonii Amerykańskiej i Ligą Morską - w niedzielę 10 maja weźmie udział we mszy świętej w kościele św. Stanisława Kostki na Greenpoincie. Po nabożeństwie zaplanowana jest manifestacja przed konsulatem na Manhattanie. Odczytany tam zostanie apel poległych z wyszczególnieniem nazwisk wszystkich ofiar.

- Będziemy się domagać powołania międzynarodowej komisji dla zbadania przyczyn katastrofy, przejęcia wraku samolotu, czarnych skrzynek, jak też innych rzeczy należnych Polsce - mówi prezes klubu, Janusz Sporek. Podjął on starania, aby na uroczystość przybyli nowojorscy ustawodawcy. Pośród zaproszonych jest republikański kongresman Michael Grimm, bliski współpracownik członka Izby Reprezentantów Petera Kinga, który zainicjował akcję na rzecz ustanowienia międzynarodowej komisji.

Większość Polonii nowojorskiej, angażującej się aktywnie w polskie życie polityczne, sympatyzuje z partią "Prawo i Sprawiedliwość". Jak jednak podkreślił Sporek, nie życzyłby sobie, aby uroczystość w pierwszą rocznicę katastrofy poświęcona była wyłącznie pamięci ofiar z PiS. - Chcemy uczcić wszystkich, którzy zginęli, osoby z wszystkich opcji politycznych oraz księży, wojskowych i działaczy społecznych - zapewniał. Dodał, że nie zna w Nowym Jorku osób, których bliscy krewni lecieli do Smoleńska prezydenckim samolotem.

d1csuit

Rocznicowe uroczystości uzupełnią koncerty i akademie z udziałem dzieci i młodzieży. - W parafii św. Krzyża w Maspeth po nabożeństwie uczniowie polskiej szkoły im. Jana Pawła II wystąpią w programie wspomnień, pieśni i recytacji w oprawie patriotycznej - informuje ks. Ryszard Koper.

Po nabożeństwie w kościele Matki Boskiej Pocieszenia oo. salwatorianów na Williamsburgu nastąpi odsłonięcie tablicy upamiętniającej ofiary Katynia i Smoleńska. Autorem projektu jest artysta z Polski, Krzysztof Lewczak.

d1csuit
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1csuit
Więcej tematów