Seul: USA omawiają z nami plany operacji nuklearnych wymierzonych w Koreę Płn. Biden zaprzeczył
Biuro prezydenta Korei Południowej potwierdziło we wtorek, że kraj planuje wspólne ćwiczenia wojskowe wraz ze Stanami Zjednoczonymi. Militarna operacja ma uwzględniać strategie i procedury zastosowania potencjału jądrowego. Biały Dom zachowuje się wobec tej informacji z rezerwą. Prezydent USA Joe Biden utrzymuje, że nie będzie takich działań wojskowych.
03.01.2023 11:29
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Prezydent Korei Południowej Yoon Suk-yeol przekazał w poniedziałek lokalnym mediom informację o planie ma szeroką skalę w zakresie militarnych szkoleń wojsk. Wraz z Amerykanami wojska Południa mają w tym roku, w nieodległym czasie, zaplanować wojskową operację szkoleniową, która przygotuje sojusznicze szeregi do odparcia prawdopodobnego ataku ze strony Korei Północnej.
To reakcja na kroki, jakie Kim Dzong Un podejmuje w ostatnich miesiącach. Pjongjang w 2022 roku nie tylko przeprowadzał szereg testów najnowszej broni, ale wielokrotnie naruszał przestrzeń powietrzną Seulu atakami dronów i zapowiadał otwarcie użycie broni jądrowej przeciwko sąsiadowi.
Waszyngton przeczy, że uwzględnia w swoich planach nuklearne ćwiczenia z Południem. Jednak, jak podaje portal Nikkei Asia, sekretarz prasowy prezydenta Korei Południowej Kim Eun-hye powiedział, że Biden "nie miał innego wyjścia" i musiał zaprzeczyć. Wyjaśnił, że takie partnerskie manewry mogą prowadzić tylko kraje, które są w posiadaniu tego rodzaju uzbrojenia.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
- Aby odpowiedzieć na północnokoreańską broń nuklearną, oba kraje dyskutują o sposobach wymiany informacji na temat działania aktywów jądrowych należących do USA oraz wspólnego korzystania z nich - oświadczył urzędnik.
Północ przeraża Południe. Seul chce ćwiczeń nuklearnych z USA
Wysoki rangą urzędnik administracji USA potwierdził we wtorek, że wspólne ćwiczenia nuklearne z Seulem byłyby "niezwykle trudne", ponieważ Korea Południowa nie jest potęgą nuklearną, ale jednocześnie przyznał, że sojusznicy rozważają doskonalenie wymiany informacji, wspólne planowanie awaryjne i ewentualne ćwiczenia symulacyjne.
Agencja Reutera poinformowała, że harmonogram ewentualnych ćwiczeń nie został jeszcze sporządzony, ale kraje chcą przeanalizować swoje możliwości w tym zakresie. Rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA oświadczył, że Stany Zjednoczone są zobowiązane do zapewnienia rozszerzonego odstraszania i że sojusznicy pracują nad "skuteczną skoordynowaną odpowiedzią na szereg scenariuszy, w tym użycie broni jądrowej przez Koreę Północną".