Polki nie decydują się na dziecko, bo boją się utraty pracy
Polki nie decydują się na dziecko, bo nie mają pracy albo boją się ją stracić - wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Fundacji Rodzić po Ludzku. Odpowiedziała tak niemal co druga ankietowana Polka. Tymczasem demografowie alarmują, że od 10 lat w Polsce rodzi się coraz mniej dzieci, a przyrost naturalny jest ujemny.
Wyniki badania "Dlaczego nie mamy dzieci?" przedstawiono w Warszawie na konferencji promującej wspólną akcję miesięcznika "Dziecko" i Fundacji Rodzić po Ludzku - "Mieć dziecko w Polsce".
Z badania wynika, że co trzecia (33%) Polka nie decyduje się na dziecko, ponieważ obawia się wydatków związanych z ciążą, porodem i utrzymaniem dziecka, co czwarta (24%) czeka na właściwy moment kariery zawodowej, a co dziesiąta (12%) chce jeszcze "korzystać z życia". Badanie wskazuje też, że jednym z ważnych czynników, utrudniających podjęcie decyzji o dziecku, jest trudna sytuacja mieszkaniowa.
Według dr Ireny Kotowskiej z zakładu demografii Szkoły Głównej Handlowej, powinniśmy uświadomić sobie, że jest to problem społeczny na dużą skalę. Już dziś rodzi się nas mniej niż umiera. Jeśli obecna tendencja się utrzyma, w 2030 r. będzie nas o 2,5 mln mniej - powiedziała dr Kotowska.
Kotowska dodała, że z badań na temat dzietności na świecie wynika, iż najwięcej dzieci rodzi się obecnie w krajach, w których tradycyjny model funkcjonowania rodziny (mężczyzna utrzymuje dom, a kobieta zajmuje się dziećmi) został zastąpiony modelem partnerskim. Przykładem takiego kraju jest Szwecja.
Rozmawiałam z kobietami ze Szwecji i zgadzam się, że kluczem do poprawy sytuacji są zmiany na rynku pracy. Jeżeli kobiety będą czuły się na nim bezpiecznie, to będą rodzić dzieci - powiedziała pełnomocnik rządu ds. równego statusu kobiet i mężczyzn Magdalena Środa.
Dlatego Środa zachęcała kobiety do oddziaływania na pracodawców. Powinniśmy kreować pewną modę, pokazywać np., że pracujące matki mogą być bardziej efektywne, jeśli umożliwi im się pracę w elastycznych godzinach lub stworzy w miejscu pracy przedszkola. Powinniśmy też promować przedsiębiorstwa przyjazne dzieciom - powiedziała Środa.
Fundacja Rodzić po Ludzku została założona w 1996 r. Jej celem jest dążenie do tego, by kobiety miały prawo do decydowania o przebiegu porodu, edukacja rodziców, zapewnienie opieki psychologicznej w trakcie ciąży i po porodzie oraz zachęcanie lekarzy do nowych metod pracy.
Badanie "Dlaczego nie mamy dzieci?" przeprowadził instytut badawczy SMG/KRC na przełomie sierpnia i września 2004 r. na ogólnopolskiej reprezentatywnej próbie 649 kobiet w wieku 18-40 lat.