PolskaPolki nie decydują się na dziecko, bo boją się utraty pracy

Polki nie decydują się na dziecko, bo boją się utraty pracy

Polki nie decydują się na dziecko, bo nie mają pracy albo boją się ją stracić - wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Fundacji Rodzić po Ludzku. Odpowiedziała tak niemal co druga ankietowana Polka. Tymczasem demografowie alarmują, że od 10 lat w Polsce rodzi się coraz mniej dzieci, a przyrost naturalny jest ujemny.

Wyniki badania "Dlaczego nie mamy dzieci?" przedstawiono w Warszawie na konferencji promującej wspólną akcję miesięcznika "Dziecko" i Fundacji Rodzić po Ludzku - "Mieć dziecko w Polsce".

Z badania wynika, że co trzecia (33%) Polka nie decyduje się na dziecko, ponieważ obawia się wydatków związanych z ciążą, porodem i utrzymaniem dziecka, co czwarta (24%) czeka na właściwy moment kariery zawodowej, a co dziesiąta (12%) chce jeszcze "korzystać z życia". Badanie wskazuje też, że jednym z ważnych czynników, utrudniających podjęcie decyzji o dziecku, jest trudna sytuacja mieszkaniowa.

Według dr Ireny Kotowskiej z zakładu demografii Szkoły Głównej Handlowej, powinniśmy uświadomić sobie, że jest to problem społeczny na dużą skalę. Już dziś rodzi się nas mniej niż umiera. Jeśli obecna tendencja się utrzyma, w 2030 r. będzie nas o 2,5 mln mniej - powiedziała dr Kotowska.

Kotowska dodała, że z badań na temat dzietności na świecie wynika, iż najwięcej dzieci rodzi się obecnie w krajach, w których tradycyjny model funkcjonowania rodziny (mężczyzna utrzymuje dom, a kobieta zajmuje się dziećmi) został zastąpiony modelem partnerskim. Przykładem takiego kraju jest Szwecja.

Rozmawiałam z kobietami ze Szwecji i zgadzam się, że kluczem do poprawy sytuacji są zmiany na rynku pracy. Jeżeli kobiety będą czuły się na nim bezpiecznie, to będą rodzić dzieci - powiedziała pełnomocnik rządu ds. równego statusu kobiet i mężczyzn Magdalena Środa.

Dlatego Środa zachęcała kobiety do oddziaływania na pracodawców. Powinniśmy kreować pewną modę, pokazywać np., że pracujące matki mogą być bardziej efektywne, jeśli umożliwi im się pracę w elastycznych godzinach lub stworzy w miejscu pracy przedszkola. Powinniśmy też promować przedsiębiorstwa przyjazne dzieciom - powiedziała Środa.

Fundacja Rodzić po Ludzku została założona w 1996 r. Jej celem jest dążenie do tego, by kobiety miały prawo do decydowania o przebiegu porodu, edukacja rodziców, zapewnienie opieki psychologicznej w trakcie ciąży i po porodzie oraz zachęcanie lekarzy do nowych metod pracy.

Badanie "Dlaczego nie mamy dzieci?" przeprowadził instytut badawczy SMG/KRC na przełomie sierpnia i września 2004 r. na ogólnopolskiej reprezentatywnej próbie 649 kobiet w wieku 18-40 lat.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)