ŚwiatPolityka ustępstw wobec Białorusi? MSZ zaprzecza

Polityka ustępstw wobec Białorusi? MSZ zaprzecza

Wiceszef MSZ Andrzej Kremer zapewnił, że rząd nie prowadzi polityki ustępstw wobec Białorusi. Dodał, że minister Radosław Sikorski będzie rozmawiał z szefem MSZ Białorusi Siarhiejem Martynauem o środkach, jakie mogą być podjęte w związku z represjami wobec Polaków w tym kraju.

11.02.2010 | aktual.: 15.02.2010 13:46

Spotkanie ministrów spraw zagranicznych Polski i Białorusi rozpocznie się w piątek przed południem. Kilka dni przed przyjazdem Martynaua do Warszawy doszło do nasilenia represji władz białoruskich wobec przedstawicieli polskiej mniejszości. W poniedziałek władze białoruskie przejęły siłą Dom Polski w Iwieńcu. Tego dnia zatrzymano również siedmiu działaczy ZPB jadących do Iwieńca.

W czwartek podczas posiedzenia połączonych Komisji Spraw Zagranicznych i Łączności z Polakami za Granicą Kremer zgodził się z opiniami posłów, że w obliczu ostatnich wydarzeń na władze Białorusi trzeba pewien nacisk wywrzeć. - Będziemy poszukiwać takich środków, które dla władz białoruskich byłyby w miarę dolegliwe. I to będzie m.in. przedmiotem rozmowy ministra Sikorskiego - zaznaczył wiceminister.

Jak dodał, Polska zastanawia się działaniami, które mogą być dotkliwe dla Białorusi na forum międzynarodowym, m.in. w relacjach z UE czy MFW. Przyznał jednak, że istnieje "nikła szansa" na wprowadzenie wobec Białorusi sankcji gospodarczych, ponieważ szereg państw UE jest zaangażowana w interesy gospodarcze z Białorusią.

Wiceszef MSZ zwrócił uwagę, że w latach 2005-7 trwała mała wojna dyplomatyczna między Polską a Białorusią, która nie przyniosła żadnych efektów dla polskiej mniejszości. - Nie uważamy, aby podejmowanie decyzji o izolacji Białorusi ze strony polskiej przyniosło jakiś znaczący skutek dla poprawy sytuacji mniejszości - podkreślił Kremer.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)