PolskaPolityka tylko dla kariery

Polityka tylko dla kariery

Partie polityczne służą jedynie interesom ich działaczy - uważa 81% Polaków. Dziewięciu na dziesięciu badanych przez TNS OBOP (88%) nie ma wątpliwości, że politycy tak naprawdę dbają tylko o swoje kariery.

Spośród Polaków, którzy uważają, że partie służą jedynie interesom ich działaczy, 43% jest o tym zdecydowanie przekonana, zaś 38% potwierdza to mniej stanowczo. W tej grupie dominują renciści, osoby starsze, rolnicy, wyborcy PiS i Samoobrony. O tym, że partie nie służą wyłącznie partykularnym interesom przekonanych jest 10% badanych.

W grupie osób, które nie mają wątpliwości, że politycy dbają tak naprawdę tylko o swoje kariery, zdecydowanie przekonanych o tym jest 54% badanych, zaś 34% uważa, iż raczej tak jest. Przeciwnego zdania jest zaledwie 6% Polaków.

Przekonanie o tym, że politycy chcą tylko robić karierę przeważa wśród osób o wykształceniu zasadniczym zawodowym, podzielających prawicowe i centroprawicowe poglądy polityczne. Im poglądy badanych bliższe lewicy, tym przekonanie to jest mniej silne.

Jednocześnie 53% Polaków uważa, że politycy nie są skazani na nieuczciwość. 34% badanych jest zaś przekonana, że obecnie polityk nie ma możliwości być uczciwym człowiekiem. Zdania na ten temat nie ma 13% respondentów.

Na podstawie tych badań TNS OBOP wyodrębnił pięć typów postaw wobec polityków: skrajny pesymizm, pesymizm, optymizm, niezdecydowanie i niejednoznaczność.

Najczęściej spotykaną wśród Polaków postawą jest pesymizm (41%). Osoby te, choć przekonane, że partie i politycy dbają tylko o swój interes, wierzą jednak, że politycy mogą być uczciwymi ludźmi.

30% Polaków to skrajni pesymiści, którzy źle oceniają polityków i nie wierzą w to, że mogą oni być uczciwi. Zaledwie 3% stanowią optymiści, którzy uważają, że politycy nie działają tylko w swoim interesie i wierzą w ich uczciwość. 18% stanowią osoby niezdecydowane.

Badanie przeprowadzono w dniach 14-16 czerwca tego roku na ogólnopolskiej, losowej, reprezentatywnej próbie 1004 mieszkańców Polski w wieku 15 i więcej lat.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)