Polityk to też człowiek - najwybitniejsi i najgorsi
Jak politycy postrzegają siebie? Interesują się sportem, stronią od tabloidów, a pracę utrudniają im media - taki obraz stworzyli polscy politycy o nich samych. "Rzeczpospolita" powołując się na ankietę portalu Ludziewladzy.pl sprawdzała, czy polityka to też człowiek.
07.06.2011 | aktual.: 07.06.2011 10:19
Jednym z punktów ankiety był wybór najwybitniejszego polityka w historii Polski. Tu zwyciężył Józef Piłsudski, ale w gronie docenionych znaleźli się także: Tadeusz Mazowiecki, Lech Wałęsa, Roman Dmowski i Lech Kaczyński.
Najgorszym z wymienianych polityków okazał się Andrzej Lepper oraz Bolesław Bierut, Jarosław Kaczyński, Wojciech Jaruzelski.
Najważniejszą cechą dobrego polityka jest uczciwość. Prawie 20% z 204 polityków, którzy wzięli udział w ankiecie, wskazało właśnie tę cechę. Następne w kolejce są: komunikatywność i konsekwentność.
Okazuje się, że dla 15% polityków najtrudniejszą decyzją w życiu było kandydowanie w wyborach. Konsekwencją tej decyzji jest praca w swoich okręgach, a to wiąże się z częstymi podróżami między danym okręgiem wyborczym a sejmem.
W rozwiązywaniu problemów wyborców najbardziej politykom przeszkadzają media - uważa tak 22% ankietowanych. 3% ankietowanych uważa, że pracę utrudnia im niemerytoryczność posłów, 3% - agresja opozycji i jałowe spory, 2% narzeka na brak biur w Warszawie. Tylko 1% twierdzi, że pracy nie utrudnia im nic.
Aż 51% polityków jest zdania, że wpływ na niską frekwencję wyborczą mają dziennikarze "goniący za sensacją". Jedynie 25% uważa, że wpływ na frekwencję mają niespełnione obietnice polityków.
Politycy chętnie wskazują na swoje hobby. 33% pasjonuje się sportem, 22% uwielbia literaturę, 13% historię, 11% lubi pracować w ogródku i na działce i tyle samo lubi spacery, 7% deklaruje, że interesuje się polityką.
Politycy wskazali również rozwiązania, które miałyby polepszyć ich pracę. 23% opowiedziało się za większą ilością pieniędzy przeznaczonych na ekspertyzy, 15% proponuje zmianę organizacji sejmu i walkę z biurokracją, 12% polityków zaproponowało wyższe pensje.
W badaniu "Polityk też człowiek" stworzonym przez portal Ludziewladzy.pl wzięło udział 204 polityków: 148 posłów, 48 senatorów, 15 eurodeputowanych.