Trwa ładowanie...
16-12-2015 14:52

Polityk PO musi zapłacić 2,5 tys. zł za przekroczenie czasu wystąpienia

Marszałek Sejmu Marek Kuchciński nałożył na polityka PO karę finansową w wysokości 2,5 tys. zł za przekroczenie czasu wystąpienia na mównicy sejmowej. – To kneblowanie ust opozycji – twierdzą politycy Platformy.

Polityk PO musi zapłacić 2,5 tys. zł za przekroczenie czasu wystąpieniaŹródło: PAP, fot: Leszek Szymański
d17g52d
d17g52d

Podczas sejmowej debaty 2 grudnia poseł Michał Szczerba został przywołany do porządku przez marszałka po tym, jak przekroczył regulaminowy czas wystąpienia. Marek Kuchciński wyłączył Szczerbie mikrofon, poseł opuścił mównicę. Nie został jednak wykluczony z obrad – co zdarza się w skrajnych przypadkach nadużycia regulaminu – a jak dotąd jedynie w takich okolicznościach marszałkowie Sejmu zwykli nakładać na posłów kary pieniężne.

– Posłów przywoływanych do porządku w trakcie kadencji można liczyć w dziesiątkach, nawet setkach, a kar finansowych dotąd nie nakładano. Arbitralne „karanie” w tej sprawie to regulaminowe nadużycie przez marszałka. Nigdy poseł, którego nie wykluczono z obrad, nie musiał płacić kar – mówi 300POLITYCE Szczerba.

Decyzja o zmniejszeniu uposażenia posłowi PO zapadła we wtorek na Prezydium Sejmu – na wniosek samego Kuchcińskiego.

d17g52d

- Dobrą metodą we wszystkich demokratycznych parlamentach jest to, że posłowie przemawiają i ponoszą za swoje słowa polityczną odpowiedzialność, a nie karze się ich finansowo, jeżeli występują przeciwko władzy, bo to jest łamanie standardów - mówił w Radiu Zet poseł PO Michał Kamiński. "Śmieszni, mali ludzie - myślą, że zamkną nam usta" - skwitował na Twitterze decyzję marszałka Sejmu.

d17g52d
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d17g52d
Więcej tematów