Trwa ładowanie...
d3oqkof
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Polityk CDU za dostawami niemieckiej broni dla Kurdów w Iraku

Poseł CDU Karl-Georg Wellmann w wywiadzie dla rozgłośni Deutschlandfunk opowiedział się jako pierwszy niemiecki polityk za dostawami niemieckiej broni dla Kurdów walczących z dżihadystami z Państwa Islamskiego. Wykluczył udział Bundeswehry.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Kurdyjski bojownik podczas walk z dżihadystami z Państwa Islamskiego
Kurdyjski bojownik podczas walk z dżihadystami z Państwa Islamskiego (PAP/EPA)
d3oqkof

- Nie możemy poprzestać na słowach - powiedział Wellmann, odpowiedzialny w rządzącej w Niemczech partii za politykę zagraniczną. - Sytuacja staje się dla Niemiec coraz bardziej kompromitująca. Dostarczyliśmy kilka namiotów i dodaliśmy jeszcze kilka milionów. Tak nie można, to jest zbyt mało - podkreślił polityk reprezentujący CDU w komisji spraw zagranicznych Bundestagu.

Wellmann ostrzegł, że jeśli bojownicy Państwa Islamskiego pokonają Kurdów, to na tym terenie "powstanie piekło". Musimy uchronić ludzi przed tym; nie uda się zrobić tego za pomocą karabinów używanych do polowania - dodał niemiecki chadek. Podkreślił, że Kurdowie nastawieni są prozachodnio i zamieszkają tereny graniczące z obszarem NATO. - Bierne przyglądanie się i prawienie kazań nie wystarczy - zaznaczył Wellmann.

Polityk CDU zaznaczył, że "nikt nie myśli o wysłaniu Bundeswehry". - To absurdalny pomysł, nie mamy po temu odpowiednich zdolności (militarnych) - zastrzegł. Jego zdaniem Bundeswehra nie dysponuje logistycznymi możliwościami, by prowadzić operacje wojskowe w Iraku.

Niemiecki minister spraw zagranicznych Frank-Walter Steinmeier poinformował w wywiadzie dla "Sueddeutsche Zeitung", że Niemcy zwiększyły pomoc humanitarną dla uciekinierów w Iraku o 1,5 mln euro. Poprzednio Berlin obiecał już 2,9 mln euro. Steinmeier poparł naloty lotnictwa USA na pozycje dżihadystów, zastrzegł jednak, że klucz do rozwiązania konfliktu leży w porozumieniu politycznym.

d3oqkof

Podziel się opinią

Share

d3oqkof

d3oqkof
Więcej tematów