Trwa ładowanie...

Polityczna wojna o Trybunał Konstytucyjny. Szczerski: opozycja wzięła rozwód z Polską

- Opozycja chce wziąć rozwód z Polską. Bo takie numery, jakie wykonywała wczoraj, nie informując w ogóle opinii publicznej, ani prezydenta, że składa wniosek do Trybunału Konstytucyjnego o zabezpieczenie prawne (...) Takie triki wykonuje się w procedurze rozwodowej - powiedział w Radiu Zet prezydencki minister Krzysztof Szczerski. Z kolei Grzegorz Schetyna w radiowej Trójce przekonywał, że "Polska za granicą jest dziś symbolem chaosu i łamania prawa".

Share
Polityczna wojna o Trybunał Konstytucyjny. Szczerski: opozycja wzięła rozwód z Polską
Źródło: PAP
d16ib2d

Sekretarz stanu w kancelarii prezydenta Andrzeja Dudy powiedział, że według niego "opozycja chce wziąć rozwód z Polską". - Takie numery, jakie wykonywała wczoraj, nie informując w ogóle opinii publicznej, ani prezydenta, że składa wniosek do TK o zabezpieczenie prawne (...) Takie triki wykonuje się w procedurze rozwodowej - wyjaśnił.

Dodał, że "w tym całym zacietrzewieniu rozwodowym, opozycja pokazała swoją strategię". - TK pokazał, jak jest spolegliwy wobec opozycji. Każdą ustawę PO mogłaby do TK zaskarżać, a TK by orzekał o zabezpieczeniu powództwa i mógłby paraliżować funkcjonowanie państwa - tłumaczył.

Krzysztof Szczerski zapewnia, że prezydent "widzi skomplikowanie sytuacji i będzie stał na straży konstytucji", ale nie może zaprzysiąc wybranych w październiku sędziów, ponieważ Platforma Obywatelska i PSL nie dopełniły wymogów ustawy, którą same przegłosowały.

d16ib2d

Schetyna: Polska za granicą jest dziś symbolem chaosu i łamania prawa

- Przykład klasycznej demokracji a'la PiS widzieliśmy na posiedzeniu Komisji Sprawiedliwości, gdzie nie można nawet zadać pytania. Tak ma wyglądać polski parlamentaryzm przez najbliższe lata? (...) PiS robi polityczny rympał. Łamie obyczaje parlamentarne - mówił z kolei w radiowej Trójce Grzegorz Schetyna (PO).

Były szef MSZ zauważył, że zamieszanie wokół Trybunału Konstytucyjnego jest coraz częściej komentowane za granicą. - Źle, że po 8 latach dobrej passy, budowaniu dobrej pozycji w Europie i na świecie, Polska jest dziś symbolem chaosu i prób łamania prawa - powiedział. Dodał, że "nikt wcześniej tak nie łamał prawa i nie naginał zasad w bezczelny sposób, jak PiS".

d16ib2d

Podziel się opinią

Share
d16ib2d
d16ib2d
Więcej tematów