Trwa ładowanie...

Polityczna burza w Austrii. Kanclerz Kurz zaskoczył decyzją

Kanclerz Austrii Sebastian Kurz podał się do dymisji. Wcześniej o podjęciu takiej decyzji przez polityka donosiły lokalne media. Rezygnacja ma mieć związek z podejrzeniami o korupcję.

Share
Austria. Kanclerz Sebastian Kurz podał się do dymisji
Austria. Kanclerz Sebastian Kurz podał się do dymisji Źródło: East News, fot: GEORG HOCHMUTH
d3794pv

Kanclerz Sebastian Kurz podał się do dymisji. Polityk ogłosił swoją decyzję w sobotę 9 października po godzinie 19:30 w specjalnym oświadczeniu.

Austria. Kanclerz Sebastian Kurz rezygnuje

Jak przekazał Kurz, jego dymisja ma związek z podejrzeniem korupcji, które ciąży nad kanclerzem od kilku dni. Jego obowiązki przejmie obecny minister spraw zagranicznych Austrii Alexander Schallenberg.

Sebastian Kurz podkreślił przy tym, że jego rezygnacja z urzędu kanclerza Austrii, nie oznacza jego końca w polityce krajowej. Kurz planuje dalej pozostać liderem partii, a także przejąć dowodzenie nią w austriackim parlamencie.

Przemysław Czarnek odpowiada prof. Łętowskiej. Padły mocne słowa

Austria. Kanclerz Kurz rezygnuje. Powodem podejrzenie o korupcję

Według doniesień agencji APA, Kurz i jego konserwatywna Partia Ludowa (ÖVP) mieli przekupić właściciela jednego z tabloidów w zamian publikowanie korzystnych dla Austriackiej Partii Ludowej sondaży i relacji z wydarzeń.

d3794pv

Jak informowaliśmy w Wirtualnej Polsce, austriaccy prokuratorzy podejrzewają, że sondaże zostały opłacone przez Ministerstwo Finansów, które jest również kierowane przez ÖVP.

Na zarzuty ze strony mediów odpowiedziało wydawnictwo Mediengruppe Österreich, które podkreśliło, że śledztwo ma być oparte na "nieporozumieniach".

Nie przeszkodziło to śledczym w Austrii, by objąć dochodzeniem kanclerza Sebastiana Kurza oraz jego współpracowników. W środę 6 października służby miały też przeprowadzić nalot na biuro szefa rządu, jego doradców, a nawet siedziby partii ÖVP w Wiedniu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3794pv

Podziel się opinią

Share
d3794pv
d3794pv
Więcej tematów