Trwa ładowanie...

Politycy: zaproponowane przez RPO zmiany w przepisach dot. klauzuli sumienia mogą rozwiązać problem

Rzecznik Praw Obywatelskich chce zmiany przepisów dotyczących tak zwanej klauzuli sumienia. Według Ireny Lipowicz, to nie lekarz, lecz administracja szpitala powinna wskazywać alternatywę dla pacjentki, której odmówiono na przykład przeprowadzenia aborcji. Zdaniem większości polityków, którzy wypowiadali się w radiowej "Trójce", taka zmiana mogłaby rozwiązać problem, o którym zrobiło się głośno przy okazji sprawy prof. Bogdana Chazana z warszawskiego szpitala Św. Rodziny.

Share
Politycy: zaproponowane przez RPO zmiany w przepisach dot. klauzuli sumienia mogą rozwiązać problem
Źródło: AFP, fot: Philippe Huguen
d1of4uu

Zdaniem Henryka Wujca z kancelarii prezydenta, zmiany zaproponowane przez RPO uporządkowałyby sytuację w służbie zdrowia, bo "nie może być tak, że lekarz sam arbitralnie decyduje o zdrowiu lub życiu swojej pacjentki".

W podobnym tonie wypowiada się Eugeniusz Grzeszczak z PSL. W jego ocenie, pomysł ten jest "jak najbardziej warty rozważenia". Z kolei według posła Platformy Obywatelskiej Andrzeja Halickiego, wprowadzenie propozycji Rzecznika Praw Obywatelskich w życie przyczyniłoby się do złagodzenia sporu dotyczącego klauzuli sumienia i byłoby jednym z rozwiązań tego problemu.

Mariusz Błaszczak z PiS natomiast zwrócił uwagę na to, że dla pracowników administracji szpitala niektóre zabiegi również mogą być sprzeczne z ich sumieniem. Dlatego zmiany nie przyniosą żadnych efektów.

d1of4uu

Propozycję RPO poparł z kolei Andrzej Rozenek. Parlamentarzysta Twojego Ruchu zaznaczył, że powinny być one jak najszybciej wprowadzone w życie "by pomóc kobietom, które mają problemy z uzyskaniem świadczeń medycznych".

Poseł SLD Jerzy Wenderlich określił propozycje Ireny Lipowicz mianem "bardzo moralnej desperacji". Jak dodał, trwające od kilku dni zamieszanie dotyczące klauzuli sumienia jest wywieszeniem białej flagi przez państwo. To dowód, że nie potrafi ono sobie poradzić z usankcjonowaniem kwestii bioetycznych, a zwłaszcza z egzekwowaniem obowiązującego prawa.

Deklaracja wiary lekarzy

Szeroką dyskusję o klauzuli sumienia spowodowało podpisanie przez około 3 tysiące lekarzy z całej Polski "Deklaracji wiary lekarzy katolickich i studentów medycyny w przedmiocie płciowości i płodności ludzkiej ". Powstała ona z inicjatywy Wandy Półtawskiej, bliskiej przyjaciółki Jana Pawła II. W dokumencie sprzeciwiają się oni między innymi aborcji, eutanazji, ale też antykoncepcji.

Burzę w ostatnich dniach wywołała też sprawa prof. Bogdana Chazana. Ordynator szpitala Świętej Rodziny w Warszawie po odmowie zabiegu aborcji ze wskazań medycznych nie wskazał pacjentce innego lekarza, który taki zabieg mógłby przeprowadzić. Według diagnozy, dziecko z powodu licznych wad mogło umrzeć po porodzie.

d1of4uu

Podziel się opinią

Share
d1of4uu
d1of4uu
Więcej tematów