Politycy Lewicy i Trzeciej Drogi trafili do Orlenu
Były poseł Lewicy Arkadiusz Iwaniak i działacz Trzeciej Drogi Piotr Gryszpanowicz trafili do zarządu spółki Orlen Projekt - informuje "Rzeczpospolita". Koncern zapewnia, że wszystko odbyło się zgodnie z przepisami.
07.10.2024 | aktual.: 07.10.2024 06:20
Iwaniak w ławach poselskich zasiadał w latach 2019-2023. W ostatnich wyborach parlamentarnych bez powodzenia ubiegał się o reelekcję. Obecnie kieruje mazowieckimi strukturami Nowej Lewicy. Z kolei Piotr Gryszpanowicz w kwietniowych wyborach samorządowych startował do rady miejskiej w Płocku z list Trzeciej Drogi. Mandatu jednak nie uzyskał.
Według "Rzeczpospolitej" obaj weszli do zarządu Orlen Projekt pod koniec września.
"Członkowie zarządu Orlen Projekt zostali wybrani w postępowaniu konkursowym, ogłoszonym na stronie internetowej spółki. Zgodnie z przyjętym standardem, ogłoszenie było dostępne do czasu zakończenia postępowania kwalifikacyjnego (do 11 sierpnia). Członkowie zarządu ORLEN Projekt zostali powołani do pełnienia funkcji decyzją Rady Nadzorczej z dniem 19 września br." - informuje biuro prasowe Orlenu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz też: gorąco wokół Glapińskiego. "Kłamał"
Tajemniczy konkurs w Orlenie. Kluczowe informacje zniknęły
Ze wspomnianej strony internetowej zniknęła już informacja nie tylko o samym konkursie, ale również o tym jakie wymogi były stawiane kandydatom, kto się zgłosił oraz kto ostatecznie został wybrany.
"Rzeczpospolita" informuje nieoficjalnie, że zgłosiło się ośmiu kandydatów. Spośród nich wybranych zostało tylko dwóch - Iwaniak i Gryszpanowicz - chodź konkurs dotyczył obsady trzech wakatów. Informacja o naborze widniała na stronie Orlenu zaledwie przed dziewięć dni, od 2 do 11 sierpnia.
Dziennik próbował pytać obu polityków, "czy polityka miała wpływ na ich wybór", jednak Iwaniak nie odebrał telefonu, a Gryszpanowicz nie odpisał na wiadomości przesłane drogą mailową.
Politycy w Orlenie. Kim są?
Iwaniak to - jak sam się określa - "samorządowiec, przedsiębiorca i były Radny miasta Płock". "Pracował w zakładzie energetycznym w Płocku, później w Miejskim Zespole Obiektów Sportowych, był m.in. kierownikiem stadionu miejskiego. Był też kierownikiem działów w przedsiębiorstwie Orlen Ochrona. Od 2009 r. prowadzi własną działalność gospodarczą w branży pośrednictwa pracy i gastronomicznej" - pisze portal mamprawowiedziec.pl.
Z kolei Gryszpanowicz to ekspert branży drogowej. Wykładał na Politechnice Warszawskiej, był też właścicielem firmy Road Group.
Partyjne nominacje w Totalizatorze Sportowym
Doniesienia ws. nowych pracowników spółki Orlen Projekt zbiegają się w czasie z informacjami z innego państwowego przedsiębiorstwa. W ubiegłym tygodniu Onet ujawnił, że zmiany personalne w Totalizatorze Sportowym przyniosły korzyści działaczom z PO, PSL, Lewicy oraz osobom blisko współpracującym z kluczowymi politykami koalicji.
"Spółka przeprowadziła w ostatnich miesiącach kadrową rewolucję, wyrzucając wszystkich regionalnych dyrektorów, a w ich miejsce powołując osoby z jasnymi politycznymi powiązaniami" - podał portal.
Przeczytaj też:
Źródło: "Rzeczpospolita"/WP Wiadomości