Trwa ładowanie...
Michał Fabisiak
23-10-2015 12:14

Politolodzy wytypowali wynik wyborów. Na które pytanie odpowiedzieli jednomyślnie?

Politolodzy, z którymi rozmawiała Wirtualna Polska, nie mają wątpliwości, kto zwycięży w niedzielnych wyborach parlamentarnych. Zdaniem ekspertów ankietowanych przez WP będzie to Prawo i Sprawiedliwość. Za partią Jarosława Kaczyńskiego uplasuje się Platforma Obywatelska. Tak jednomyślni nasi rozmówcy nie są przy typowaniu wyników kolejnych partii. Kto - zdaniem ekspertów - wejdzie do Sejmu oraz jaka frekwencja padnie w niedzielnych wyborach?

Share
Politolodzy wytypowali wynik wyborów. Na które pytanie odpowiedzieli jednomyślnie?Źródło: WP, fot: Konrad Żelazowski
d3ztnxd
Doc. dr Ewa Pietrzyk-Zieniewicz (Uniwersytet Warszawski)

Wynik wyborów:

Uważam, że wybory wygra PiS. W mojej ocenie partia ta uzyska 35-38 proc. głosów. Drugie miejsce zajmie PO, którą poprze 22-26 proc. wyborców. Do Sejmu wejdą jeszcze: Zjednoczona Lewica (ok. 9 proc.) oraz Kukiz '15 i PSL (obie po ok. 6 proc.). Progu wyborczego nie przekroczy Nowoczesna. Obstawiam, że partia Ryszarda Petru otrzyma ok. 4 proc. głosów. Uważam, że platformerski elektorat zrobi jednak zwrot i będzie głosować na mniejsze zło. Do Sejmu nie dostaną się również obie partie skrzydłowe - najbardziej na prawo, czyli KORWiN (3 proc.), i janosikowe ugrupowanie, a więc Partia Razem (ok. 2 proc.).

Frekwencja:

40-45 proc.

Dr hab. Mikołaj Cześnik (Uniwersytet SWPS)

Wynik wyborów:

Wybory wygra PiS przed Platformą. Trzecie miejsce zajmie Zjednoczona Lewica. Do Sejmu wejdą jeszcze w następujące kolejności: Kukiz '15, PSL i Nowoczesna. Siódmą i ósmą pozycję zajmą KORWiN oraz Razem. Obie partie w mojej ocenie nie przekroczą progu wyborczego. Nie chcę natomiast typować procentowych wyników.

d3ztnxd

Frekwencja:

51 proc.

Dr Sergiusz Trzeciak (Collegium Civitas)

W przypadku dwóch pierwszych miejsc nie będę oryginalny. Wybory wygra PiS przed PO. Myślę, że trzecie miejsce zajmie Kukiz. Na kolejnej pozycji będzie Zjednoczona Lewica, ale uważam, że nie przekroczy ona 8 proc. progu wyborczego dla koalicji. Do Sejmu wejdą jeszcze PSL z wynikiem ok. 6 proc. oraz Nowoczesna - ok. 5 proc. Progu wyborczego nie przekroczą natomiast: KORWiN oraz Razem. Pierwsza ze wspomnianych partii uzyska w mojej ocenie ok. 4 proc., natomiast druga - ok. 2 proc.

Frekwencja:

45-50 proc.

*Dr Witold Sokała (Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach)
*

d3ztnxd

Pierwsze miejsce zajmie PiS z poparciem 34-37 proc. Na drugiej pozycji uplasuje się PO z wynikiem 17-21 proc. Kolejną lokatę zajmie Kukiz '15, który w mojej ocenie uzyska 10-14 proc. Do Sejmu wejdą jeszcze Nowoczesna z wynikiem 7-10 proc. oraz KORWiN 5-7 proc. Podobny wynik jak partia Janusza Korwin-Mikkego uzyska Zjednoczona Lewica, co oznacza, że nie dostanie się ona do Sejmu. Progu wyborczego nie przekroczą również PSL oraz Partia Razem. W mojej ocenie obie partie uzyskają ok. 3-4 proc.

Frekwencja:

44-47 proc.

Dr Piotr Borowiec (Uniwersytetu Jagielloński)

Pierwsze miejsce zajmie PiS, które może uzyskać 40-43 proc. Na drugiej pozycji uplasuje się PO z wynikiem 18-21 proc. Na dalszych lokatach znajdą się Kukiz '15 (12-15 proc.), Zjednoczona Lewica (6-7 proc.) oraz KORWiN i PSL po 5 proc. Oprócz ZLEW-u do progu wyborczego nie przekroczy Nowoczesna - ok. 4 proc. oraz Partia Razem - ok. 3 proc.

Frekwencja:

48-49 proc.

d3ztnxd

Z najnowszego sondażu Millward Brown SA dla "Faktów" TVN i TVN24 wynika, że wybory wygra Prawo i Sprawiedliwość, które popiera 32 proc. ankietowanych. Drugie miejsce zajęła w tym badaniu Platforma Obywatelska z wynikiem 20 proc. Do Sejmu dostałyby się jeszcze: Zjednoczona Lewica (9 proc.), Nowoczesna (8 proc.) oraz Kukiz '15 i KORWiN po 6 proc, a także PSL z wynikiem 5 proc. Jedynym ugrupowaniem, które nie przekroczyło progu wyborczego, jest Partia Razem (1 proc.).

Wybory parlamentarne odbędą się w niedzielę 25 października.

d3ztnxd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3ztnxd
Więcej tematów