Trwa ładowanie...
IAR

"Politico" o polskiej "grze o taśmy"

Słabnąca popularność Platformy Obywatelskiej i Radosław Sikorski jako najbardziej "prominentna ofiara" afery taśmowej. Na te kwestie zwraca uwagę brukselska edycja opiniotwórczego portalu internetowego "Politico", w artykule "Polska 'Gra o taśmy’".
Share
Radosław Sikorski
Radosław SikorskiŹródło: PAP, Fot: Paweł Supernak
d34lmf0

Nagrania - jak pisze "Politico" - były jednym z powodów, dla których polska opinia publiczna odwróciła się od Platformy Obywatelskiej. Polacy utwierdzili się bowiem w przekonaniu, że jest to partia oderwana od rzeczywistości.

Autor artykułu przypomina, że jedną z podsłuchanych osób jest obecna komisarz do spraw rynku wewnętrznego Elżbieta Bieńkowska, która podczas jednego ze spotkań powiedziała, że tylko "idiota" pracowałby za mniej niż 6 tysięcy złotych miesięcznie.

Według portalu, afera taśmowa przyczyniła się do "zaskakującej" porażki Bronisława Komorowskiego w wyborach prezydenckich. Od tamtego momentu Platforma jest "w panice", a jej popularność spada.

d34lmf0

Jednocześnie "Politico" zauważa, że premier Ewa Kopacz "przez miesiące nic nie zrobiła w kwestii nagrań" i wydawało się, że skandal mija. Później okazało się to nieprawdą.

Dymisje w rządzie

W środę premier Ewa Kopacz poinformowała, że na jej ręce rezygnację złożyli ministrowie: zdrowia Bartosz Arłukowicz, skarbu Włodzimierz Karpiński oraz sportu Andrzej Biernat.

Kopacz oznajmiła też, że nie podpisze sprawozdania za 2014 r. Prokuratora Generalnego Andrzeja Seremeta. Decyzja Kopacz ma związek z publikacją w internecie materiałów ze śledztwa z tzw. afery podsłuchowej.

d34lmf0

Rezygnację z pełnionych funkcji złożyli: - Andrzej Biernat - Minister Sportu i Turystyki, - Włodzimierz Karpiński - Minister Skarbu Państwa, - Bartosz Arłukowicz - Minister Zdrowia, - Jan Vincent Rostowski - szef doradców politycznych szefowej rządu, - Tomasz Tomczykiewicz - sekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki, - Stanisław Gawłowski - sekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska, - Rafał Baniak - podsekretarz stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa.

Po konferencji premier rządu, o rezygnacji poinformował także Radosław Sikorski - marszałek sejmu, a Jacek Cichocki złożył rezygnację z funkcji koordynatora służb specjalnych.

Zobacz również wideo: Dymisje w rządzie Kopacz

d34lmf0

Podziel się opinią

Share
d34lmf0
d34lmf0
Więcej tematów