Trwa ładowanie...
d1ggow9

Polin. Piotr Gliński interweniuje ws. konferencji o dokonaniach Lecha Kaczyńskiego

Choć wybrano nowego dyrektora Muzeum Polin, Dariusz Stola nadal nie został mianowany na to stanowisko. Minister kultury Piotr Gliński wyjaśnił, że wstrzymuje się z decyzją, bo doszły do niego informacje, które wymagają wyjaśnienia. Chodzi o konferencję ws. Lecha Kaczyńskiego.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Minister Piotr Gliński chce wyjaśnić, dlaczego nie zorganizowano konferencji dot. Lecha Kaczyńskiego
Minister Piotr Gliński chce wyjaśnić, dlaczego nie zorganizowano konferencji dot. Lecha Kaczyńskiego (PAP, Fot: Jakub Kamiński)
d1ggow9

- Skorzystałem ze swoich uprawnień i analizuję w tej chwili sytuację, ponieważ pomiędzy konkursem a obecną chwilą dotarły do mnie dodatkowe jeszcze informacje o różnych działaniach pana dyrektora Stoli - stwierdził w TV Trwam i Radiu Maryja minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.

Wicepremier wyjaśnił, że decyzje nowo wybranego dyrektora miały "nie mieścić się w statucie tej instytucji". I przypomniał, że to były prezydent Warszawy Lech Kaczyński odegrał znaczącą rolę w organizacji muzeum. Dodał też, że tragicznie zmarły polityk dbał o relacje polsko-izralelskie.

- I te dokonania Lecha Kaczyńskiego w tej dziedzinie były dość istotne i ważne, tymczasem pan dyrektor Stola odmówił córce Lecha Kaczyńskiego i ruchowi społecznemu imienia Lecha Kaczyńskiego organizacji międzynarodowej konferencji właśnie poświęconej Lechowi Kaczyńskiemu i jego myśli politycznej w dziedzinie relacji polsko-żydowskich - stwierdził Piotr Gliński.

d1ggow9

Nerwy i konsternacja w studiu. Krzysztof Brejza wyprowadzony z równowagi

Piotr Gliński kontra Polin. Muzeum odpowiada

Wicepremier uznał, że jest to "dziwne i bulwersujące". Zapewnił też, że Polin bez dyrektora funkcjonuje "spokojnie, bez problemów".

d1ggow9

Muzeum we wtorek odniosło się do zarzutów szefa resortu kultury. Przyznało, że 4 lata temu przedstawiciel Ruchu Społecznego im. Lecha Kaczyńskiego oraz Marta Kaczyńska zwrócili się do muzeum z propozycją zorganizowania konferencji pod roboczym tytułem 'Lech Kaczyński a Izrael'.

"Dyrektor muzeum przychylnie odniósł się do pomysłu takiej konferencji, ale poprosił wnioskodawców o znalezienie partnera merytorycznego (proponował m.in. instytucję akademicką czy Polski Instytut Spraw Międzynarodowych), który zostałby współorganizatorem konferencji. Pomimo ponawianych pytań, nigdy nie otrzymaliśmy odpowiedzi na tę propozycję" - podkreślono w komunikacie biura prasowego muzeum.

Źródło: TV Trwam, TVN24

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1ggow9

Podziel się opinią

Share
d1ggow9
d1ggow9
Więcej tematów