Trwa ładowanie...

Polin. Piotr Gliński interweniuje ws. konferencji o dokonaniach Lecha Kaczyńskiego

Choć wybrano nowego dyrektora Muzeum Polin, Dariusz Stola nadal nie został mianowany na to stanowisko. Minister kultury Piotr Gliński wyjaśnił, że wstrzymuje się z decyzją, bo doszły do niego informacje, które wymagają wyjaśnienia. Chodzi o konferencję ws. Lecha Kaczyńskiego.

Polin. Piotr Gliński interweniuje ws. konferencji o dokonaniach Lecha KaczyńskiegoŹródło: PAP, fot: Jakub Kamiński
d3dl9pd
d3dl9pd

- Skorzystałem ze swoich uprawnień i analizuję w tej chwili sytuację, ponieważ pomiędzy konkursem a obecną chwilą dotarły do mnie dodatkowe jeszcze informacje o różnych działaniach pana dyrektora Stoli - stwierdził w TV Trwam i Radiu Maryja minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.

Wicepremier wyjaśnił, że decyzje nowo wybranego dyrektora miały "nie mieścić się w statucie tej instytucji". I przypomniał, że to były prezydent Warszawy Lech Kaczyński odegrał znaczącą rolę w organizacji muzeum. Dodał też, że tragicznie zmarły polityk dbał o relacje polsko-izralelskie.

- I te dokonania Lecha Kaczyńskiego w tej dziedzinie były dość istotne i ważne, tymczasem pan dyrektor Stola odmówił córce Lecha Kaczyńskiego i ruchowi społecznemu imienia Lecha Kaczyńskiego organizacji międzynarodowej konferencji właśnie poświęconej Lechowi Kaczyńskiemu i jego myśli politycznej w dziedzinie relacji polsko-żydowskich - stwierdził Piotr Gliński.

Nerwy i konsternacja w studiu. Krzysztof Brejza wyprowadzony z równowagi

Piotr Gliński kontra Polin. Muzeum odpowiada

Wicepremier uznał, że jest to "dziwne i bulwersujące". Zapewnił też, że Polin bez dyrektora funkcjonuje "spokojnie, bez problemów".

d3dl9pd

Muzeum we wtorek odniosło się do zarzutów szefa resortu kultury. Przyznało, że 4 lata temu przedstawiciel Ruchu Społecznego im. Lecha Kaczyńskiego oraz Marta Kaczyńska zwrócili się do muzeum z propozycją zorganizowania konferencji pod roboczym tytułem 'Lech Kaczyński a Izrael'.

"Dyrektor muzeum przychylnie odniósł się do pomysłu takiej konferencji, ale poprosił wnioskodawców o znalezienie partnera merytorycznego (proponował m.in. instytucję akademicką czy Polski Instytut Spraw Międzynarodowych), który zostałby współorganizatorem konferencji. Pomimo ponawianych pytań, nigdy nie otrzymaliśmy odpowiedzi na tę propozycję" - podkreślono w komunikacie biura prasowego muzeum.

Źródło: TV Trwam, TVN24

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3dl9pd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3dl9pd
Więcej tematów