Trwa ładowanie...
08-04-2015 10:00

Policjant oskarżony o zabójstwo czarnoskórego mężczyzny w USA

Policjant z Karoliny Południowej oskarżony o zabójstwo czarnoskórego mężczyzny. Zarzuty postawiono po tym, jak ujawniono nagranie, na którym widać jak biały funkcjonariusz strzela do uciekającego, nieuzbrojonego człowieka.

Policjant oskarżony o zabójstwo czarnoskórego mężczyzny w USAŹródło: AFP, fot: Scott Olson
dk20fn3
dk20fn3

Osobne dochodzenia w tej sprawie wszczęły FBI i ministerstwo sprawiedliwości USA.

Nagranie policjanta Michaela Slagera, strzelającego do czarnoskórego Waltera Scotta, zostało zrobione przez świadka zdarzenia w North Charleston w Karolinie Południowej; wideo zostało opublikowane przez wiele mediów.

Do zdarzenia doszło w sobotę po rutynowej kontroli drogowej; Scotta zatrzymano, ponieważ nie działało jedno ze świateł w jego samochodzie. Postrzelony mężczyzna zmarł na miejscu.

Na nagraniu widać, jak Slager kilka razy strzela do uciekającego mężczyzny. Za ósmym strzałem Scott pada na ziemię. Następnie funkcjonariusz powoli podchodzi do leżącego i nakazuje mu założenie rąk na plecy. Gdy Scott się nie rusza, policjant podchodzi i sam skuwa mu ręce.

dk20fn3

Cytowany przez agencję AP prokurator L. Chris Stewart, powiedział, że Scott mógł próbować uciec z miejsca kontroli drogowej, ponieważ zalegał ze spłatą alimentów, za co w Karolinie Południowej można trafić do więzienia. W jego kartotece nie było żadnych cięższych przestępstw.

Funkcjonariuszowi grozi 30 lat więzienia lub nawet kara śmierci - poinformowano w policyjnym komunikacie. W nakazie aresztowania funkcjonariusza napisano, że "Slager (...) bezprawnie i z premedytacją zabił swoją ofiarę".

Przed opublikowaniem nagrania policjant twierdził, że Walter Scott był agresywny i odebrał funkcjonariuszowi paralizator.

Najnowsze wydarzenia z Karoliny Południowej wpisują się w kryzys zaufania do policji w USA po serii zabójstw nieuzbrojonych czarnoskórych mężczyzn z rąk policjantów. Chodzi m.in. o śmierć Michaela Browna w Ferguson w stanie Missouri i Erica Garnera na Staten Island w Nowym Jorku. Oba te zdarzenia wywołały ogólnokrajowe protesty.

dk20fn3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dk20fn3
Więcej tematów