Policjanci z Warszawy odmówili kontroli autokaru z dziećmi. "Proszę przyjechać przed Torwar"
- Zadzwoniliśmy na numer 112 i poprosiliśmy, aby policja przyjechała sprawdzić stan trzeźwości kierowcy autokaru, który miał zawieźć nasze dzieci na zieloną szkołę. Zgłoszenie najpierw zostało przyjęte, lecz po chwili otrzymaliśmy telefon zwrotny, w którym poinformowano nas, że funkcjonariusze jednak do nas nie przyjadą - relacjonuje Wirtualnej Polsce matka 9-letniej uczennicy. Kobiecie powiedziano, że w Warszawie kontrole autokarów odbywają się przed Torwarem i poproszono o przyjazd do tego miejsca. - A co, jeśli kierowca był pijany? Miał w takim stanie jechać przez całe miasto do punktu kontroli? - pyta rozmówczyni Wirtualnej Polski.
18.06.2015 | aktual.: 21.06.2015 10:22
Kobieta tłumaczy, że jeden z rodziców już kilka dni przed wyjazdem dzieci próbował skontaktować się z policją w celu umówienia kontroli. - Dzwonił na podany na stronie internetowej Komendy Stołecznej całodobowy numer telefonu 22-603-77-55, ale nikt nie odebrał - tłumaczy matka 9-latki. I zaznacza, że w ciągu 2-3 dni podjętych zostało kilka prób kontaktu. O sprawę zapytaliśmy Komendę Stołecznej Policji.
Zdaniem KSP opisywana sytuacja spowodowana była nieporozumieniem. - Dyżurny nadzorujący pracę osób obsługujących zgłoszenie od razu zadysponował wysłanie funkcjonariuszy w celu dokonania kontroli. Policyjny patrol, co wynika ze sprawdzenia w naszych systemach, dojechał na miejsce w niespełna piętnaście minut. Jednak brak przekazania tej informacji osobie proszącej o przeprowadzenie kontroli spowodował, że autokar odjechał przed przybyciem funkcjonariuszy - wyjaśnia Mariusz Mrozek, rzecznik prasowy Komendy Stołecznej Policji. Jego zdaniem stało się tak, ponieważ telefonista, z którym rozmawiała kobieta, skupił się głównie na przekazaniu informacji o samej formie prowadzenia kontroli autokarów w punkcie przed Torwarem.
Z tym tłumaczeniem nie do końca zgadza się matka 9-latki. - Pierwszy dyspozytor rzeczywiście przyjął zgłoszenie. Później zadzwonił jednak inny policjant, który wyraźnie powiedział, że oni nie przyjadą, dlatego, że autokary i stan trzeźwości kierowców sprawdza się przed Torwarem - tłumaczy rozmówczyni WP.
Jak poprosić o kontrolę?
Stołeczna policja zapewnia, że Wydział Ruchu Drogowego prowadzi kontrole stanu technicznego oraz stanu trzeźwości kierujących przed odjazdem na wycieczki szkolne i tym podobne wyjazdy. Kontrole dokonywane są zwykle w wyznaczonym przez organizatora miejscu po wcześniejszym dokonaniu zgłoszenia w formie pisemnej lub telefonicznej. - Osoby chcące umówić kontrolę autokaru prosimy o kontakt pod specjalnie do tego celu przeznaczonym numerem telefonu 22-603-77-18 od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-16.00. Rodzice mogą również korzystać z całodobowego nr dyżurnego WRD KSP 22-603-77-55 oraz 22-603-77-56 - tłumaczy Mrozek. Policja prosi, aby z uwagi na dużą liczbę zgłoszeń kontrole umawiać z kilkudniowym wyprzedzeniem.
Podobnie jak w poprzednich latach tak i w tym roku, w okresie wzmożonych wyjazdów autokarowych na parkingu przy ul. Łazienkowskiej uruchomiony został tymczasowy punkt kontroli autokarów. Jest on czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 6.00-10.00 lub do ostatniego zgłoszonego pojazdu. Punkt działa od 1 czerwca i będzie funkcjonował do odwołania.
Jednocześnie policja informuje, że w przypadku, gdy organizator wycieczki w momencie podstawienia autokaru ma uzasadnione podejrzenia, dotyczące stanu trzeźwości kierowcy lub stanu technicznego autokaru, powinien zawiadomić o tym policję. Można to zrobić poprzez numer alarmowy 112 lub 997. W takiej sytuacji na miejsce skierowany zostanie patrol.
Od 26 czerwca kontrole z udziałem WITD
Do inicjatywy policji przyłączył się Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego. W ramach nawiązanej współpracy, od 26 czerwca w punkcie przed Torwarem pojawią się funkcjonariusze WITD. - Ich wsparcie pozwoli na przeprowadzenie kontroli wszystkich zgłaszających do punktu autokarów - tłumaczy Mrozek.
Rzecznik prasowy KSP przypomina również rodzicom o projekcie "Bezpieczny Autobus". - Jest to darmowa usługa Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, która pozwala sprawdzić on-line podstawowe informacje o autokarze lub każdym pojeździe przeznaczonym do transportu więcej niż dziewięciu osób - wyjaśnia rozmówca WP. Aby z niej skorzystać wystarczy wpisać na stronie serwisu www.bezpiecznyautobus.gov.pl numer rejestracyjny pojazdu. Dzięki temu można uzyskać m.in. informacje dotyczące ubezpieczenia OC posiadacza pojazdu czy ważności badań technicznych. Usługa jest darmowa i dostępna również z telefonu komórkowego.
W 2014 roku policjanci Wydziału Ruchu Drogowego KSP skontrolowali 2102 autokary. Ujawniono dwóch nietrzeźwych kierujących oraz nałożono 510 mandatów karnych. Do tego zatrzymano dwa prawa jazdy i 101 dowodów rejestracyjnych. W bieżącym roku skontrolowano już 826 autokarów.