Trwa ładowanie...

Policjanci, którzy porazili Dziekańskiego, składają apelację

Policjanci, którzy śmiertelnie porazili paralizatorem Roberta Dziekańskiego na kanadyjskim lotnisku, podjęli kolejną próbę zablokowania prac badającej sprawę komisji śledczej. Jak ustalił serwis tvp.info, tym razem złożyli oni apelację od decyzji kanadyjskiego Sądu Najwyższego, który uznał, że „komisja Braidwooda” ma prawo badać udział funkcjonariuszy w tragicznym zdarzeniu.

Policjanci, którzy porazili Dziekańskiego, składają apelacjęŹródło: PAP
dscp2v3
dscp2v3

Czterej policjanci, którzy uczestniczyli w wydarzeniach na lotnisku w Vancouver, próbowali zablokować prace tzw. Komisji Braidwooda, która bada sprawę na zlecenie władz Kolumbii Brytyjskiej (jednej z prowincji Kanady). Twierdzili, że są pracownikami służby federalnej i dlatego komisja jednej z prowincji nie może ich osądzać (mimo, że płaci im pensje). Funkcjonariusze skierowali wniosek w tej sprawie do Sądu Najwyższego prowincji. Sąd jednak uznał, że komisja ma prawo badać sprawę.

Dwaj policjanci z tej grupy (Bill Bentley i Kwesi Millington) nie składają jednak broni. Teraz złożyli odwołanie do Sądu Apelacyjnego Kolumbii Brytyjskiej. Funkcjonariusze wystąpili także z wnioskiem by - niezależnie od wyroku - komisja śledcza przerwała prace i wznowiła je 60 dni od orzeczenia Sądu Najwyższego w ich sprawie. A to może spowolnić jej prace.

Do tragicznego wydarzenia doszło w październiku 2007 r. Polak, który do Kanady przyjechał odwiedzić matkę, nie znał języka angielskiego i nie umiał wydostać się z vancouverskiego lotniska. Po dziesięciogodzinnym oczekiwaniu był tak wyczerpany, że próbował przekroczyć bramkę i - z niewiadomych przyczyn - rzucił w przesuwane drzwi krzesłem. Gdy na miejsce przybyła policja, poraziła Polaka paralizatorem. Mężczyzna zmarł na miejscu.

Karolina Woźniak

dscp2v3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dscp2v3
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj