PolskaPolicjanci i internauta zapobiegli samobójstwu kobiety

Policjanci i internauta zapobiegli samobójstwu kobiety

Policyjni negocjatorzy i 44-letni internauta
zapobiegli samobójstwu 24-letniej mieszkanki podłódzkich Pabianic,
która na internetowym czacie zapowiedziała, że odbierze sobie życie.

Przez kilka godzin policyjny negocjator rozmawiał przez telefon z młodą kobietą, odwodząc ją od tego zamiaru. W tym czasie ustalono jej adres i kobieta trafiła do szpitala.

Jak poinformowała podinsp. Joanna Kącka z łódzkiej policji, w nocy z wtorku na środę policja otrzymała informację od mieszkańca Bełchatowa, który nawiązał kontakt na czacie internetowym z nieznaną mu kobietą. Twierdziła ona, że popełni samobójstwo.

Mężczyzna, usiłując odwieść ją od tego zamiaru, uzyskał jej numer telefonu komórkowego i natychmiast skontaktował się z miejscową policją. Próbę rozmowy z desperatką podjął oficer dyżurny bełchatowskiej komendy, ale, niestety, zakończyła się ona niepowodzeniem.

Do akcji włączono zespół negocjacyjny z Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi. Cały czas ustalano także, skąd pochodzi kobieta. Z wstępnych informacji wynikało, że mogła ona przedawkować leki i że wcześniej podejmowała już próby samobójcze.

Dzięki współpracy negocjatorów z mężczyzną, który jako pierwszy nawiązał z nią kontakt, doszło do rozmowy z kobietą. Policyjny negocjator przez kilka godzin prowadził rozmowę do czasu ustalenia adresu i dotarcia bezpośredniego do niej- relacjonowała Kącka.

Okazało się, że jest to 24-latka z Pabianic. Około godz. 3.30 w nocy kobieta została oddana pod opiekę lekarzy.

W tym roku była to już 42. sytuacja kryzysowa na terenie województwa łódzkiego, w której rozwiązaniu pomagali policyjni negocjatorzy. Sekcja zarządzania kryzysowego i negocjacji policyjnych w KWP w Łodzi powstała w grudniu 2006 roku. Działa w niej trzech negocjatorów; kolejnych pięciu nieetatowych negocjatorów pracuje w różnych komendach w regionie.

Według policji, łódzcy specjaliści w tej dziedzinie należą do jednych z najlepszych w kraju; szkolili się pod okiem negocjatorów z amerykańskiego FBI oraz Niemiec, Francji i Wielkiej Brytanii.

Z danych policji wynika, że aż 90 proc. sytuacji, z którymi stykają się policyjni negocjatorzy, to próby samobójcze. Negocjatorzy biorą udział także w akcjach, gdzie mogą być użyte niebezpieczne narzędzia lub materiały wybuchowe, uprowadzenia dla okupu. W tym roku łódzcy negocjatorzy brali udział m.in. w akcji zatrzymania strażnika więziennego z Sieradza, który zastrzelił trzech policjantów.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)