Trwa ładowanie...
d39d8gn

Policja: zgłoszono 41 incydentów wyborczych

Od chwili obowiązywania ciszy wyborczej policja w całej Polsce otrzymała 41 zgłoszeń o zdarzeniach związanych z wyborami samorządowymi.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Policja bada incydenty związane z ciszą wyborczą
Policja bada incydenty związane z ciszą wyborczą (Agencja Gazeta, Fot: Adam Stępień)
d39d8gn

Chodzi m.in. o naruszenie ciszy wyborczej i zrywanie plakatów kandydatów w wyborach samorządowych. Dane zostały zebrane koło południa - podaje polsatnews.pl za PAP.

Jak powiedział komisarz Dawid Marciniak z Komendy Głównej Policji, funkcjonariusze będą weryfikowali teraz incydenty, aby sprawdzić, czy doszło do naruszenia prawa.

Cisza wyborcza obowiązuje od północy w sobotę i potrwa do końca głosowania w niedzielę, czyli do godz. 21.00. Pod warunkiem, że żadna z obwodowych komisji wyborczych nie przedłuży głosowania. Może to zrobić, jeżeli dojdzie do nadzwyczajnych wydarzeń, np. zalania lokalu wyborczego, katastrofy budowalnej czy trzeba będzie dodrukować karty do głosowania.

d39d8gn

Naruszeniem ciszy wyborczej jest publiczne zachęcanie do głosowania w określony sposób. W tym czasie nie wolno też zwoływać zgromadzeń, organizować pochodów i manifestacji, wygłaszać przemówień i rozpowszechniać materiałów wyborczych. Jest też zakaz agitacji w internecie oraz lokalu wyborczym.

Za złamanie ciszy wyborczej grozi grzywna, np. za publikację sondażu można zapłacić od 500 tys. zł do 1 mln zł.

Źródło: polsatnews.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d39d8gn

Podziel się opinią

Share

d39d8gn

d39d8gn
d39d8gn
Bądź na bieżąco:
Więcej tematów