ŚwiatPolicja usuwa setki migrantów przy granicy z Macedonią

Policja usuwa setki migrantów przy granicy z Macedonią

Policja usuwa setki migrantów przy granicy z Macedonią
Źródło zdjęć: © AFP | SAKIS MITROLIDIS
09.12.2015 09:30, aktualizacja: 09.12.2015 09:47

Grecka policja zaczęła w środę usuwać setki migrantów zgromadzonych na granicy z Macedonią i blokujących tory kolejowe - poinformowali agencję Reutera świadkowie. Większość z koczujących tam osób pochodzi z Pakistanu, Maroka i Iranu.

Migranci domagają się przepuszczenia ich przez Greków do Macedonii, aby stamtąd przedostać się do Europy Północnej. Według Reutera w koczują oni niedaleko miasta Idomeni na północny kraju.

Przedstawiciele policji poinformowali Reutera, że usunięte z granicy osoby będą przewiezione autobusami do Aten, gdzie zostaną zakwaterowane w centrach dla migrantów. Tam mają czekać na odesłanie ich do krajów macierzystych.

W ciągu ostatnich dwóch tygodni na granicy Grecji z Macedonią dochodziło do starć między służbami bezpieczeństwa a koczującymi migrantami. Policja tłumaczy, że ich interwencje były wymuszone nielegalnymi blokadami przejść granicznych i linii kolejowych. W zeszłym tygodniu w tamtym regionie zmarł mężczyzna z Maroka porażony prądem.

Reuters przypomina, że Macedonia na swojej południowej granicy zaczęła budowę metalowego ogrodzenia i planuje je rozbudować do długości ponad 40 km, aby dzięki temu zabezpieczyć całą granicę z Grecją. Budowa ogrodzenia to kolejne działanie władz Macedonii mające na celu zatrzymanie fali imigrantów przekraczających jej granice w poszukiwaniu lepszego życia.

Migranci z Syrii, Iraku i Afganistanu stanowią większość wśród setek tysięcy uchodźców, którzy przez Bałkany zmierzają na zachód i północ Europy, głównie do Niemiec i Szwecji.

Według danych UNHCR do połowy listopada do Europy przybyło w sumie ponad 858 tys. migrantów. Organizacja spodziewa się, że między listopadem 2015 a lutym 2016 średnio dziennie jedynie z Turcji przybywać będzie 5 tys. osób, co oznacza dodatkowe 600 tys. przybyszów w Grecji, Chorwacji, Serbii, Słowenii i Macedonii.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (18)
Zobacz także