Trwa ładowanie...
d2rujfy
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Policja usuwa setki migrantów przy granicy z Macedonią

Grecka policja zaczęła w środę usuwać setki migrantów zgromadzonych na granicy z Macedonią i blokujących tory kolejowe - poinformowali agencję Reutera świadkowie. Większość z koczujących tam osób pochodzi z Pakistanu, Maroka i Iranu.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Idomeni, granica grecko-macedońska
Idomeni, granica grecko-macedońska (AFP, Fot: SAKIS MITROLIDIS)
d2rujfy

Migranci domagają się przepuszczenia ich przez Greków do Macedonii, aby stamtąd przedostać się do Europy Północnej. Według Reutera w koczują oni niedaleko miasta Idomeni na północny kraju.

Przedstawiciele policji poinformowali Reutera, że usunięte z granicy osoby będą przewiezione autobusami do Aten, gdzie zostaną zakwaterowane w centrach dla migrantów. Tam mają czekać na odesłanie ich do krajów macierzystych.

W ciągu ostatnich dwóch tygodni na granicy Grecji z Macedonią dochodziło do starć między służbami bezpieczeństwa a koczującymi migrantami. Policja tłumaczy, że ich interwencje były wymuszone nielegalnymi blokadami przejść granicznych i linii kolejowych. W zeszłym tygodniu w tamtym regionie zmarł mężczyzna z Maroka porażony prądem.

d2rujfy

Reuters przypomina, że Macedonia na swojej południowej granicy zaczęła budowę metalowego ogrodzenia i planuje je rozbudować do długości ponad 40 km, aby dzięki temu zabezpieczyć całą granicę z Grecją. Budowa ogrodzenia to kolejne działanie władz Macedonii mające na celu zatrzymanie fali imigrantów przekraczających jej granice w poszukiwaniu lepszego życia.

Migranci z Syrii, Iraku i Afganistanu stanowią większość wśród setek tysięcy uchodźców, którzy przez Bałkany zmierzają na zachód i północ Europy, głównie do Niemiec i Szwecji.

Według danych UNHCR do połowy listopada do Europy przybyło w sumie ponad 858 tys. migrantów. Organizacja spodziewa się, że między listopadem 2015 a lutym 2016 średnio dziennie jedynie z Turcji przybywać będzie 5 tys. osób, co oznacza dodatkowe 600 tys. przybyszów w Grecji, Chorwacji, Serbii, Słowenii i Macedonii.

d2rujfy

Podziel się opinią

Share

d2rujfy

d2rujfy
Więcej tematów