PolskaPolicja ukróci pranie brudnych pieniędzy w lombardach

Policja ukróci pranie brudnych pieniędzy w lombardach

Policja chce efektywniej walczyć z sektami, handlem ludźmi, kradzieżami dzieł sztuki i przestępczością w Internecie - zapewnił szef MSWiA Janusz Kaczmarek. Jak dodał, w tym celu powołano funkcjonariuszy koordynatorów w poszczególnych komendach wojewódzkich i specjalne zespoły ekspertów w wybranych miastach. Opracowywane są rozwiązania, które mają ukrócić zjawisko prania brudnych pieniędzy w lombardach.

Zwróciliśmy uwagę na bardzo ciekawą i dość szokującą rzecz. Według naszej oceny środowisko lombardów jest środowiskiem, gdzie dokonuje się obrotu środkami finansowymi z nieujawnionych lub nielegalnych źródeł. Krótko mówiąc pochodzących z przestępstw - powiedział szef policji Konrad Kornatowski. Jak dodał, dlatego policja chce zmiany prawa dotyczącego tego typu działalności.

Chcemy by na właścicielach lombardów wymuszone zostały pewne standardy przechowywania i opisywania przedmiotów, a także by obowiązywały ograniczenia co do rodzajów rzeczy, które mogą być przez nie przyjmowane - wyjaśnił. Dodał, że chodzi o zakazy przyjmowania m.in. broni i przedmiotów łatwopalnych. Policja chciałaby też by powstała komputerowa baza danych o zastawianych w lombardach rzeczach, zawierająca m.in. ich cechy identyfikacyjne.

Szef MSWiA i szef policji poinformowali także, że w komendach wojewódzkich wyznaczeni zostali funkcjonariusze, którzy mają monitorować, zbierać informacje i koordynować działania związane z walką z sektami, handlem ludźmi czy przestępczością w internecie. W wybranych miastach powstały też specjalne zespoły policyjnych ekspertów.

W najbliższych dniach w biurze kryminalnym powstanie wydział zaawansowanej technologii, jego komórki powstaną też w poszczególnych komendach wojewódzkich. Ich podstawowym zadaniem będzie wspieranie funkcjonariuszy z wydziałów śledczych i dochodzeniowych, którzy zajmują się przestępczością w Internecie, związaną m.in. z wykorzystywaniem seksualnym dzieci, rozpowszechnianiem treści pedofilskich czy faszystowskich - powiedział Kornatowski.

Poinformował także o powstaniu krajowego zespołu, który zajmować się będzie ochroną zabytków i zwalczaniem dotyczącej ich przestępczości. Zapowiedział też utworzenie specjalnych komórek do walki z korupcją w komendach powiatowych i miejskich (dotychczas takie wydziały działały w komendach wojewódzkich). Jesteśmy przekonani, że te komendy świetnie sobie z tym poradzą. Dotychczas utworzyliśmy w nich 41 takich komórek obejmujących w sumie 125 etatów - dodał Kornatowski.

Podczas konferencji zaprezentowano także statystyki dotyczące przestępczości w pierwszych czterech miesiącach tego roku. Kaczmarek zapewnił, że są to wyniki lepsze niż w ubiegłym roku. O 4,1% w porównaniu z ubiegłym rokiem wzrósł wskaźnik wykrywania przestępstw. Najwięcej, jeśli chodzi o przestępstwa rozbójnicze, w dalszym zakresie przestępstwa kryminalne i gospodarcze - powiedział.

Dodał, że spadła też o 45% liczba rozbojów z użyciem broni, o 25% liczba rozbojów i o 5,3% liczba kradzieży. Wzrosła jednak liczba przestępstw drogowych. Analogicznie jest w innych krajach. Ten element jest zauważalny również przez Unię Europejską i są programy, które mają zahamować tego typu wzrosty - dodał.

Podczas konferencji przypomniano również, że powstał projekt ustawy dotyczącej centrum przetwarzania naruszeń w ruchu drogowym, które miałoby nadzorować m.in. kontrole prędkości. Zdjęło by to obowiązek dokonywania takich kontroli z policjantów.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)