Policja szuka ciał dzieci zamurowanych w piwnicy
Wyposażona w radar i specjalnie przeszkolonego
psa policja na wyspie Jersey poszukuje szczątków dzieci w
zamurowanej piwnicy dawnego domu poprawczego Haut de la Garenne w
miejscowości St Martin.
26.02.2008 | aktual.: 26.02.2008 16:26
Galeria
[
]( http://wiadomosci.wp.pl/ponure-tajemnice-domu-poprawczego-6038683890603137g )[
]( http://wiadomosci.wp.pl/ponure-tajemnice-domu-poprawczego-6038683890603137g )
Ponure tajemnice domu poprawczego
Prace utrudnia struktura wiktoriańskiego budynku, która grozi zawaleniem stropu. Policja informuje o "powolnych i metodycznych pracach". Oprócz piwnicy przebadanych ma być sześć innych miejsc na terenie dawnego poprawczaka.
Od czasu, gdy w sobotę policyjny pies na terenie byłego domu poprawczego (obecnie schroniska dla młodzieży) znalazł szczątki dziecka, sprawa domniemanych przestępstw wobec dzieci zatacza coraz szersze kręgi. Policja prowadziła już oględziny tego terenu w ramach dochodzenia w sprawie okrucieństw wobec dzieci na Jersey wszczętego w listopadzie ubiegłego roku.
We wtorek zgłosiło się 10 nowych świadków. Ogółem policja przesłuchuje 150 osób, które twierdzą, że były ofiarami brutalnego fizycznego i psychicznego znęcania się, a także molestowania seksualnego w okresie minionych 40 lat. Niektórzy mieszkają w W. Brytanii, Niemczech czy Australii.
Policja stara się też ustalić, dlaczego władze wyspy nie reagowały na skargi na złe traktowanie dzieci w ośrodku, który miał przysposabiać do życia społecznego. W poprawczaku działającym do 1986 r. przebywały dzieci z rozbitych rodzin, marginesu społecznego lub borykające się z zaburzeniami emocjonalnymi. Początkowo przebywały tam również dziewczęta, w późniejszych latach tylko chłopcy.
O karygodnych praktykach wobec wychowanków internatu Haut de la Garenne mówił publicznie senator Stuart Syvret. Twierdził, że mimo dowodów były one tuszowane przez długie lata. W ubiegłym roku Syvret został zdymisjonowany ze stanowiska ministra zdrowia Jersey za wysuwanie tego rodzaju twierdzeń.
Jako "godne ubolewania i nieprawdziwe" nazwał twierdzenia Syvreta szef autonomicznego rządu Jersey Frank Walker. W wystąpieniu przed zgromadzeniem parlamentarnym Jersey zapewnił zarazem, że wszystkie okoliczności sprawy zostaną dogłębnie wyjaśnione.
Malownicza wyspa Jersey - największa z grupy Wysp Normandzkich - jest najbardziej znana jako tzw. raj podatkowy. Jersey jest posiadłością korony brytyjskiej, ale ma własny parlament (Stany) i autonomiczne władze.