PolskaPolicja rekwiruje kontrowersyjne "dzieła sztuki"

Policja rekwiruje kontrowersyjne "dzieła sztuki"

W Galerii Sztuki w Legnicy pojawili się policjanci. Powodem ich obecności była kontrowersyjna wystawa prac wyróżnionych w Międzynarodowym Konkursie Sztuki Złotniczej, któremu w tym roku przyświecało hasło "Skandal".

Na ekspozycji tej pojawiła się np. czarna koszula z koloratką i broszką w kształcie SS, czy praca przypominająca monstrancję, ale z prezerwatywą zamiast hostii.

Funkcjonariusze przeprowadzili wizję lokalną, opisali i sfotografowali wszystkie prace łącznie z tymi, które wzbudzają najwięcej kontrowersji i zostały już z wystawy wycofane - poinformowała Monika Szpatowicz, kurator wystawy 15. Międzynarodowego Konkursu Sztuki Złotniczej "Skandal".

Wizyta funkcjonariuszy w legnickiej galerii, jest konsekwencją zawiadomienia o przestępstwie złożonego przez radnego oraz członka Stowarzyszenia Rodzin Katolickich, Adama Wierzbickiego.

W tej sprawie zostanie przeprowadzone dochodzenie w celu ustalenia czy doszło do popełniania przestępstwa obrazy uczuć religijnych - powiedziała Liliana Łukasiewicz, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Legnicy. Dodała, że po wykonaniu dokumentacji prac przesłuchani zostaną m.in. organizatorzy wystawy.

Ekspozycja prezentująca 40 prac wyróżnionych i nagrodzonych w Międzynarodowym Konkursie Sztuki Złotniczej wzbudza wiele kontrowersji, których skutkiem było wycofanie patronatu, a co za tym idzie finansowego wsparcia, przez najważniejszych sponsorów - Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz KGHM Polska Miedź SA.

Z imprezy wycofali się również mniej znaczący sponsorzy - dodała Szpatowicz.

W rezultacie, to galeria sama będzie musiała ponieść cały ciężar organizacji Legnickiego Festiwalu Srebra, którego częścią jest wystawa pokonkursowa. Musimy także zapewnić wszystkie regulaminowe nagrody dla laureatów konkursu, a ich łączna wartość to ok. ok. 20 tys. zł - poinformował Zbigniew Kraska, dyrektor Galerii Sztuki w Legnicy.

Zapewnił jednak, że wszystkie zaplanowane w ramach festiwalu srebra ekspozycje odbędą się, choć w skromniejszej oprawie; galeria zrezygnowała też z towarzyszących im wydawnictw.

Legnicka galeria wprowadziła ponadto bilety zamiast wolnego - jak dotychczas - wstępu na swoje ekspozycje.

Zaplanowana w ramach Legnickiego Festiwalu Srebra sesja naukowa zostanie skrócona, a w związku ze szczególną sytuacją, jej uczestnicy zgodzili się przyjechać na nią na własny koszt, a autorzy wykładów zrzekli się honorariów.

Inaugurację Legnickiego Festiwalu Srebra zaplanowano na 26 maja, a następnego dnia odbędzie się wernisaż głównej ekspozycji prezentującej najciekawsze prace konkursu sztuki złotniczej. W tym roku w rywalizacji wzięło udział 138 artystów z 18 krajów.

Wyróżnione prace to m.in. pierścionki - urny z nazwiskami światowych przywódców, bransoletka z nabojów, kolczyki z końskiego łajna, pierścionek z żywymi robakami wewnątrz, srebrny futerał na penisa. Zwyciężyła praca - pokaz wideo, na którym zarejestrowano proces rozpuszczania w kwasie wykonanego ze srebra krzyża.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)