Trwa ładowanie...

Policja podziękowała gdańszczance, która ruszyła w obywatelski pościg

Odważna kobieta, która rozpoczęła udany pościg za złodziejem i zawiadomiła policję o okradzeniu emeryta została uhonorowana przez gdańską komendę policji.

Share
Policja podziękowała gdańszczance, która ruszyła w obywatelski pościg
Źródło: KMP Gdańsk
de7rkub

Do zdarzenia doszło na początku sierpnia w Gdańsku Wrzeszczu. 32-letni mężczyzna zaczepił przed gmachem banku emeryta, który przed chwilą wypłacił ze swojego konta pieniądze. Nieznany starszemu człowiekowi mężczyzna zaoferował kupno kamery. Propozycja transakcji stanowiła tylko przykrywkę dla prawdziwego celu, jakim było dokonanie kradzieży. Złodziej wyrwał 84-letniemu mieszkańcowi Gdańska portfel, wsiadł do samochodu i zaczął uciekać.

Świadkiem tego zdarzenia była młoda gdańszczanka, która nie wahając się ani chwili wsiadła w swój samochód i ruszyła w obywatelski pościg za złoczyńcą. Kobieta przez telefon podała dokładne informacje, gdzie się znajduje i w jakim kierunku podąża. Stały, telefoniczny kontakt z kobietą pozwolił oficerowi dyżurnemu wysłać patrole, które znajdowały się najbliżej trasy ich przejazdu. Po chwili złodziej został zatrzymany przez funkcjonariuszy sopockiej drogówki.

Postępowanie kobiety było całkowicie uprawnione ze względu na istniejącą w polskim prawodawstwie konstrukcję prawną zwaną obywatelskim ujęciem. Kodeks Karny stanowi, że każdy ma prawo ująć osobę na gorącym uczynku przestępstwa lub w pościgu podjętym bezpośrednio po popełnieniu przestępstwa, jeżeli zachodzi obawa ukrycia się tej osoby lub nie można ustalić jej tożsamości, a taka obawa zachodziła w tym wypadku.

de7rkub

Komendant Miejski Policji w Gdańsku inspektor Zbigniew Pakuła podziękował mieszkance Gdańska, dzięki której został zatrzymany sprawca kradzieży. Wręczając dyplom i upominek komendant podkreślił, że wykazała się w tym zdarzeniu dużą odwagą i niepowtarzalnym zaangażowaniem, które dla wszystkich może być wzorem do naśladowania.

Dzięki obywatelskiej postawie gdańszczanki funkcjonariuszom udało się odzyskać pieniądze i przekazać je 84-letniemu pokrzywdzonemu. Mężczyzna został przewieziony do policyjnego aresztu. Trafił tam również 44-letni kierujący autem, którym uciekał złodziej. Funkcjonariusze z komisariatu we Wrzeszczu przedstawili 32-latkowi zarzut kradzieży, za co grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności. Mężczyzna był już wcześniej notowany w kronikach policyjnych.

de7rkub

Podziel się opinią

Share
de7rkub
de7rkub
Więcej tematów