Trwa ładowanie...
żyd

Policja omyłkowo pobiła ofiarę. Antysemicki incydent w Bonn

W centrum niemieckiego Bonn w parku Hofgarten doszło do antysemickiego incydentu. Niemiec palestyńskiego pochodzenia zaatakował Izraelczyka w jarmułce. Policja jeszcze mu dołożyła, bo pomyliła ofiarę ze sprawcą.

Share
Policja omyłkowo pobiła ofiarę. Antysemicki incydent w Bonn
Źródło: DW/C.Chimbelu
d45kpz0

Ofiara ataku to izraelski profesor akademicki ze Stanów Zjednoczonych. 20-letni Niemiec palestyńskiego pochodzenia strącił jarmułkę z głowy profesora, wołając przy tym "żadnych żydów w Niemczech!".

Interweniujący policjanci pomylili ofiarę i sprawcę, obezwładnili profesora, uderzając go także w twarz. Dopiero po tym, jak towarzysząca profesorowi kobieta wyjaśniła pomyłkę, mundurowi zatrzymali właściwą osobę.

d45kpz0

Domniemany sprawca jest znany policji jako awanturnik. W czasie napaści był pod wpływem narkotyków - lekarz skierował 20-latka na obserwację do kliniki psychiatrycznej.

"Profesor nie zatrzymał się"

Śledztwo ws. tego incydentu, ze względu na antysemickie tło, przejął urząd ochrony państwa. Wyjaśnienia ws. postępowania funkcjonariusza przejęły z kolei władze policyjne z Kolonii. Wdrożono postępowanie przeciwko policjantowi ze względu na podejrzenie naruszenia nietykalności cielesnej podczas interwencji.

Jak podaje policja, sprawca zajścia rozpoznał profesora z jarmułką na głowie jako żyda, zaczął go popychać i bić. Kiedy na miejscu zajścia pojawiła się policja, napastnik uciekł, a profesor zaczął go gonić. Ponieważ nie zatrzymał się na wezwanie, funkcjonariusze obezwładnili go, a ponieważ się bronił, uderzyli go w twarz - wyjaśniają służby prasowe komendy w Kolonii.

d45kpz0

Szefowa bońskiej policji Ursula Brohl-Sowa osobiście przeprosiła amerykańskiego wykładowcę.

- To straszne i godne ubolewania nieporozumienie. Poprosiłam profesora o wybaczenie. Dokładnie zbadamy, jak doszło do tej sytuacji i zrobimy co będzie w naszej mocy, aby w przyszłości unikać takich nieporozumień - zapewniła.

kna/ma

d45kpz0

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: ** Podeszła do polityka w restauracji i powiedziała, żeby podał się do dymisji. Zrobił to kilka dni później

d45kpz0

Podziel się opinią

Share
d45kpz0
d45kpz0
Więcej tematów