Trwa ładowanie...
d4iv8g6

Policja kontroluje samochody nauki jazdy

Podczas czwartkowej kontroli samochodów nauki jazdy, policjanci z drogówki na 240 sprawdzonych "elek" zatrzymali dowody rejestracyjne 15 pojazdów i wystawili 26 mandatów m.in. za niezapięte pasy bezpieczeństwa. Funkcjonariusze sprawdzali stan techniczny pojazdów, prawidłowość prowadzenia dokumentacji oraz kontrolowali stan trzeźwości instruktorów nauki jazdy i kursantów. To już druga akcja tego typu w tym roku. W marcu policjanci w co czwartym kontrolowanym pojeździe stwierdzili nieprawidłowości.

d4iv8g6
d4iv8g6

Bezpieczeństwo w ruchu drogowym w dużej mierze zależy od przygotowania kierowcy. Najlepiej powinni o tym wiedzieć sami instruktorzy. Z tym jednak nie jest najlepiej. Będąc uczestnikiem ruchu drogowego można zauważyć, że instruktorzy nauki jazdy, którzy powinni świecić przykładem przyszłym kierowcom dopuszczają do ruchu pojazdy uszkodzone, niesprawne technicznie bądź nienależycie wyposażone w wymagane przyrządy i urządzenia.

Zdarzają się przypadki dopuszczenia przez instruktora do kierowania pojazdem nauki jazdy nietrzeźwych kursantów. Często do zajęć praktycznych przystępują osoby, które nie ukończyły części teoretycznej szkolenia.

Czwartkowe kontrole potwierdziły wiele z tych uwag. Policjanci skontrolowali 240 pojazdów, nałożyli 26 mandatów (m.in. za niezapięte pasy bezpieczeństwa przez kursanta). Funkcjonariusze zatrzymali 15 dowodów rejestracyjnym za zły stan techniczny oraz brak wpisu do dowodu rejestracyjnego, że samochód przeznaczony jest do nauki jazdy. Zastosowali też kilka pouczeń ze względu na brak podstawowego wyposażenia.

Żaden ze skontrolowanych kursantów i instruktorów nie był pod wpływem alkoholu.

d4iv8g6

Pierwsze działania prowadzone były 25 marca. Okazało się, że na blisko 400 skontrolowanych pojazdów w 117 przypadkach stwierdzono nieprawidłowości.

Policjanci zatrzymali wtedy 14 dowodów rejestracyjnych za zły stan techniczny pojazdu, wystawili 53 mandaty karne i 49 pouczeń, sporządzili jeden wniosek do sądu (za brak właściwego oznakowania pojazdu). Żaden ze skontrolowanych kursantów i instruktorów nie był pod wpływem alkoholu.

W piątek na terenie garnizonu mazowieckiego policja prowadzi kolejne działania, tym razem "Pasy". Celem akcji jest egzekwowanie od kierujących i pasażerów jazdy w zapiętych pasach bezpieczeństwa oraz przewożenia dzieci w odpowiednich urządzeniach.

Jak pokazują statystyki, około 10 % kierowców i pasażerów lekceważy ten obowiązek. Brak zapiętych pasów to jedna z głównych przyczyn wysokiej śmiertelności i urazowości ofiar wypadków drogowych.

d4iv8g6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4iv8g6
Więcej tematów