PolskaPolicja i harcerze wspólnie przeciw patologiom

Policja i harcerze wspólnie przeciw patologiom

Zapobieganie patologiom wśród dzieci i
młodzieży oraz tworzenie i wdrażanie programów dotyczących
bezpieczeństwa na drogach - zakłada porozumienie podpisane przez komendanta głównego policji Marka Bieńkowskiego i
przewodniczącego Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej hm. Marcina
Jędrzejewskiego.

Współpraca ma polegać m.in. na popularyzowaniu programów edukacyjno-informacyjnych dotyczących zagrożeń wśród młodzieży. Policjanci mają również uczestniczyć w szkoleniach dla instruktorów ZHR i dzielić się z nimi doświadczeniem w zakresie przepisów prawa oraz sposobów przeciwdziałania patologiom społecznym.

Porozumienie zakłada również wspólne tworzenie i wdrażanie programów edukacyjnych, mających poprawić bezpieczeństwo w ruchu drogowym.

Jak poinformowała rzeczniczka prasowa ZHR Ewa Hryniewicz, zgodnie z porozumieniem harcerze będą m.in. informować policję o miejscach na drogach, które np. ze względu na niewłaściwe oznakowanie mogą stanowić zagrożenie dla dzieci i młodzieży.

Podpisując ten dokument stwarzamy ramy prawne do działania, ale o sukcesie zadecydują policjanci i harcerze bezpośrednio uczestniczący w przedsięwzięciach. Wierzę, a potwierdza to dotychczasowa współpraca, że wspólnie ten sukces osiągniemy - ocenił komendant główny policji Marek Bieńkowski.

Przewodniczący ZHR Marcin Jędrzejewski podkreślił natomiast, że dobra współpraca harcerzy z policją jest m.in. konieczna w czasie kolonii i obozów. Rodzice powierzają nam to, co mają najcenniejszego - swoje dzieci. Musimy zapewnić im bezpieczeństwo. Dobra współpraca z policją, która trwa zresztą już od wielu lat, na pewno nam w tym pomoże- dodał.

Rzeczniczka ZHR poinformowała ponadto, że policja będzie przekazywała harcerzom sprzęt, m.in. biurka czy plecaki.

Jak poinformowała rzeczniczka, ZHR liczy obecnie ok. 13 tys. członków w całym kraju.

Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej (ZHR) jest organizacją wychowawczą, założoną w 1989 roku. Korzenie ZHR sięgają 1980 roku, kiedy powstały Kręgi Instruktorów Harcerskich im. Andrzeja Małkowskiego (KIHAM) skupiające niezależne, tzw. niepokorne środowiska harcerzy i instruktorów. Fundamentem wychowania są wartości chrześcijańskie, Prawo Harcerskie i przykład własny instruktorów.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)