Policja alarmuje: jeżeli jesteś świadkiem handlu ludźmi, zgłoś to!
Ludzie to nie towar! - jeżeli jesteś świadkiem bądź masz informacje o handlu ludźmi, niezwłocznie zgłoś to na policję. Utworzono w tym celu specjalną infolinię. Dzwoniąc na utworzony przez policje numer telefonu możesz zapobiec ludzkim tragediom.
Pamiętajmy, że współczesne niewolnictwo może przybierać formę wykorzystania seksualnego, pracy przymusowej, handlu organami, zmuszania do żebractwa lub przymusowego małżeństwa. Nowym przejawem tego procederu jest wykorzystanie ludzi do wyłudzania świadczeń socjalnych i zasiłków. Każda z tych form jest przestępstwem.
Wydział do Walki z Handlem Ludźmi Biura Służby Kryminalnej KGP stworzył dwa nowe kanały komunikacji. Dzięki skrzynce e-mailowej handelludzmibsk@policja.gov.pl będzie można zgłosić policjantom informacje o wszelkich przejawach handlu ludźmi. Dodatkowo utworzono specjalną infolinię:* 664 974 934*. Dzwoniąc pod ten numer, będzie można przekazać informacje dotyczące zarówno handlu ludźmi, jak i pedofilii czy pornografii dziecięcej. Infolinia ta będzie również wykorzystywana do kontaktów z organizacjami pozarządowymi w zakresie niesienia pomocy ofiarom tych przestępstw.
Według Biura Narodów Zjednoczonych ds. Narkotyków i Przestępczości, handel ludźmi jest trzecim, po handlu bronią i narkotykami, najbardziej dochodowym przestępstwem na świecie. Szacowane dochody z tego procederu to blisko 32 bilony dolarów, dotkniętych jest nim ponad 2 miliony ludzi na całym świecie.
- Bardzo ważne jest uświadamianie, że handel ludźmi jest zbrodnią i pozostaje zbrodnią nawet wtedy, gdy odbywa się za zgodą ofiary. Kara za to przestępstwo to pozbawienie wolności na czas nie krótszy niż trzy lata, maksymalna wymiar to 15 lat. Także przygotowanie do tego przestępstwa jest karalne – powiedział podczas konferencji prasowej na temat Europejskiego Dnia Walki z Handlem Ludźmi gen. insp. Marek Działoszyński, Komendant Główny Policji.
Infolinia będzie obsługiwana przez funkcjonariuszy od godz. 6.00 do 22.00. W nocy zgłoszenia i wszelkie informacje można nagrać na sekretarkę, a funkcjonariusze kontaktować się będą w możliwie najkrótszym czasie.
Numer infolinii nie jest numerem alarmowym. W razie sytuacji zagrożenia życia bądź zdrowia nadal obowiązuje numer 112 lub 997.