Trwa ładowanie...
d71gq5f

Polaku ceń poprawną polszczyznę

We wtorek zainaugurowano program "Mistrz Mowy Polskiej", który ma na celu promować "najlepszą polszczyznę". Żeby katastrofa z polszczyzną się skończyła, bo naprawdę uszy więdną - uzasadniała potrzebę takiej działalności aktorka Stefania Grodzieńska, jedna z rekomendowanych do otrzymania tego zaszczytnego tytułu.

d71gq5f
d71gq5f

Akcja ma pomóc w wyborze tych osób, których lubimy słuchać na co dzień, mówił przewodniczący jury programu prof. Jerzy Bralczyk. Nie tylko najbardziej poprawna (...) również efektowna oraz "mądra" - dodał.

W jury znaleźli się też prof. Miodek Pisarek, prof. Markowski oraz prof. Łętowska. Po obradach z Radą Programową wystawili pierwsze rekomendacje do tytułu. W gronie wytypowanych znaleźli się: Gustaw Holoubek, Zofia Kucówna i Stefania Grodzieńska.

_ Próbowaliśmy szukać polityków, ale (...) nikogo nie zaleźliśmy_ - mówił prof. Bralczyk. Uzasadniał to tym, że szukali ludzi, którzy wypowiadają teksty "życzliwe ludziom".

Podczas inauguracji programu podkreślano potrzebę pielęgnowania piękna języka polskiego, promowania polszczyzny, nie zastępowania jej wszechobecnymi amerykanizmami. W kolejnych edycjach programu organizatorzy chcą wyróżniać również zwykli ludzie, nie tylko "sławne nazwiska".

d71gq5f

Kandydaci do tytułu maja być zgłaszani przez media, jak również organizacje przedsiębiorców czy artystyczne. Rada Programowa i jury wytypują kandydatów, a następnie w lutym i marcu odbędzie się głosowanie, w którym wezmą udział wszyscy chętni Polacy.

Ogłoszenie Mistrza Mowy Polskiej odbędzie się w kwietniu 2001 roku. Inicjatorem programu jest redakcja Magazynu Konsumenta "Solidna Firma", Polskie Radio S.A. i Radio Dla Ciebie. (reb)

d71gq5f
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d71gq5f
Więcej tematów