Polakom wręczono francuskie odznaczenia państwowe
Polakom przyznano prestiżowe odznaczenia francuskie. W ten sposób wyróżniono przedstawicieli kultury oraz sztuki. Wśród wyróżnionych: fizyk prof. Jan Styczeń, tłumacz i pisarz prof. Adam Wodnicki oraz tancerka i choreografka Romana Agnel. Odznaczenia wymienione osoby otrzymały w Krakowie.
27.11.2014 | aktual.: 28.11.2014 00:45
Ordery wręczył ambasador Francji w Polsce, Pierre Buhler. Uroczystość odbyła się w krakowskim konsulacie generalnym Francji (zarazem siedzibie Instytutu Francuskiego).
Kawalerem Legii Honorowej mianowano choreografkę, tancerkę, inicjatorkę i dyrektorkę Międzynarodowego Festiwalu Tańców Dworskich "Cracovia Danza", Romanę Agnel. W ciągu ostatnich dwóch dekad pracowała ona zarówno w Polsce, jak i we Francji; przygotowane przez nią spektakle prezentowano m.in. w Th,tre Baroque de France i paryskim Th,tre des Champs lys,es.
Organizowany przez Agnel festiwal "Cracovia Danza" odbywa się co roku w sierpniu na Zamku Królewskim na Wawelu przy współudziale Instytutu Francuskiego.
Francja uznała w ten sposób - jak ujęto w uzasadnieniu - jej "zaangażowanie na rzecz promocji i rozpowszechniania tańców historycznych, a także kultury francuskiej w Polsce".
Prof. Jan Styczeń
Insygnia oficerskie innego ważnego odznaczenia francuskiego - Narodowego Orderu Zasługi - otrzymał fizyk, prof. Jan Styczeń. Ambasador podkreślił, że doceniono tym samym wkład naukowca na rzecz pogłębiania francusko-polskiej współpracy naukowej w dziedzinie fizyki jądrowej.
Prof. Styczeń z Instytutu Fizyki Jądrowej w Krakowie był przez jedenaście lat koordynatorem ze strony polskiej konwencji francusko-polskiej dotyczącej współpracy polskich instytutów z francuskim państwowym Instytutem Fizyki Jądrowej i Fizyki Cząstek Elementarnych CNRS/CEA.
Prof. Adam Wodnicki
Z kolei kawalerem Orderu Literatury i Sztuki władze francuskie mianowały prof. Adama Wodnickiego - tłumacza literatury francuskiej, pisarza (autora m.in. "Trylogii prowansalskiej") i profesora sztuki-wykładowcy krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych.
Odznaczenie przyznano mu głównie za bogaty dorobek translatorski, w tym za tłumaczenie poezji Saint-Johna Perse'a i prozy Juliena Gracqa.
Order Legii Honorowej ustanowił w 1802 roku Napoleon Bonaparte, a Narodowy Order Zasługi powołał do życia generał Charles de Gaulle w 1963 r. Obydwa odznaczenia są przyznawane za zasługi w promowaniu Francji oraz za szerzenie wartości, których Francja broni i które propaguje.
Natomiast Order Sztuk i Literatury przyznaje francuskie ministerstwo kultury za wkład w światowy dorobek artystyczny lub literacki lub za promowanie kultury francuskiej na świecie.