PolskaPolak zwycięzcą konkursu pianistycznego Halina Czerny-Stefańska in Memoriam

Polak zwycięzcą konkursu pianistycznego Halina Czerny-Stefańska in Memoriam

Polski pianista Szymon Nehring zdobył pierwsze miejsce w rozstrzygniętym w Poznaniu III Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Halina Czerny-Stefańska in Memoriam. To konkurs skierowany do uzdolnionych pianistów w wieku poniżej 30 lat.

W niedzielę w Auli Nova poznańskiej akademii muzycznej wydarzenie zakończy się wręczeniem nagród i koncertem laureatów. W rozpoczętym 13 września konkursie wzięło udział ponad 50 artystów.

Główną nagrodą jest 25 tys. zł. Drugą nagrodę (15 tys. zł) zdobyła Eka Bokuchava z Gruzji, a trzecią jury pod przewodnictwem prof. Elżbiety Stefańskiej przyznało Andrzejowi Wiercińskiemu z Polski.

W Poznaniu wystąpili pianiści z Polski, Rosji, Korei Południowej, Gruzji, Niemiec, Włoch, Chin, USA i Japonii. Konkurs składał się z trzech etapów. Artyści grali utwory Fryderyka Chopina, Witolda Lutosławskiego, Jana Sebastiana Bacha, Siergieja Rachmaninowa, Aleksandra Skriabina, Ferenca Liszta, Claude'a Debussy'ego i Igora Strawińskiego.

Konkurs jest inicjatywą Akademii Muzycznej w Poznaniu, w której prof. Czerny-Stefańska, zwyciężczyni Konkursu Chopinowskiego w 1949 roku, pracowała w latach 70. i 80. ub. wieku. Ideą organizatorów jest promowanie młodych, zdolnych pianistów, dlatego część nagród ma formę recitali w Polsce i Europie.

Pierwsza edycja konkursu organizowanego jako Europejski Konkurs Pianistyczny Halina Czerny-Stefańska in Memoriam odbyła się we wrześniu 2008 roku. Grand Prix zdobyła wtedy Białorusinka Olga Stezhko. Kolejne edycje odbywają się w cyklu trzyletnim. W 2011 roku triumfował Denis Zhdanov z Ukrainy.

Halina Czerny-Stefańska, wybitna polska pianistka, urodziła się w 1922 roku w Krakowie. W 1949 roku zdobyła pierwsze miejsce w IV Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim w Warszawie, co zapoczątkowało jej karierę w salach koncertowych całego świata. Występowała we wszystkich krajach Europy, w Japonii, Ameryce Północnej i Południowej. Jej recitale w ONZ i w Carnegie Hall w Nowym Jorku były wielkimi wydarzeniami artystycznymi.

W jej bogatym repertuarze koncertowym znalazły się utwory z wszystkich epok, od baroku do muzyki współczesnej, jednak dominowała w nim muzyka Fryderyka Chopina. Nagrała wiele płyt z mazurkami i nokturnami Chopina oraz utworami Ignacego Jana Paderewskiego.

Wielokrotnie zasiadała w jury najbardziej znanych międzynarodowych konkursów pianistycznych. Wykładała na wielu uczelniach artystycznych na świecie. Jedyną polską uczelnią, w której prowadziła klasę fortepianu, była poznańska akademia muzyczna. Zmarła w rodzinnym Krakowie w 2001 roku.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)