Trwa ładowanie...

Polak z ważnym stanowiskiem w NATO. To najwyższa funkcja zajmowana przez oficera z Polski

Gen. dyw. dr Piotr Błazeusz został zastępcą szefa sztabu ds. strategicznego rozwoju i przygotowań w Naczelnym Dowództwie Sojuszniczych Sił Zbrojnych w Europie (SHAPE). To najwyższe rangą stanowisko zajmowane przez polskiego oficera.

Share
Polak z ważnym stanowiskiem w NATO. To najwyższa funkcja zajmowana przez oficera z PolskiŹródło: PAP, fot: Tomasz Waszczuk
d48tp24

SHAPE odpowiada za koordynację wszystkich operacji podejmowanych przez siły NATO zarówno na terytorium traktatowym, jak i poza nim. Siedziba Dowództwa znajduje się w Belgii. Naczelnym Dowództwem Sojuszniczych Sił Zbrojnych w Europie kieruje gen. Tod Wolters. Gen. dyw. dr Piotr Błazeusz został wybrany na zastępcę sztabu ds. strategicznego rozwoju i przygotowań - podaje portal defence24.pl.

Do zadań Polaka będzie należeć opracowywanie wojskowej strategicznej polityki, dyrektyw i procedur dotyczących sojuszniczych operacji. Będzie się również zajmować przygotowaniem Systemu Kodyfikacji Sojuszu. Inne obowiązki to programowanie, planowanie i prowadzenie ćwiczeń oraz szkoleń, a także udział w rozwoju zdolności w ramach planowania obronnego NATO.

Objęcie stanowiska przez gen. Błazeusza wzmacnia obecność polskich oficerów w strukturach sojuszniczych. Dotychczas żaden z nich nie zajmował tak wysokiej rangą pozycji w Strukturze Dowodzenia NATO. Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch, kiedy planował wyznaczyć Polaka na tę funkcję mówił, że to "ważne z punktu widzenia bezpieczeństwa wschodniej flanki".

Zobacz także: Robert Biedroń wyklucza poparcie Romana Giertycha w wyborach do Senatu

Źródło: defence24.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d48tp24
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d48tp24
d48tp24
Więcej tematów