Polak w "grupie mędrców" NATO
Były szef MSZ prof. Adam Rotfeld został członkiem "grupy mędrców", która ma zająć się przygotowaniem koncepcji strategicznej reformy Sojuszu Północnoatlantyckiego - powiedział Stały Przedstawiciel RP przy NATO, ambasador Bogusław Winid.
"Grupa mędrców" powołana przez sekretarza generalnego Sojuszu Andersa Fogha Rasmussena będzie zajmowała się stworzeniem projektu nowej koncepcji strategicznej NATO. To jest jej główne i jedyne zadanie - powiedział Bogusław Winid.
Jak poinformował, grupę tworzy 12 przedstawicieli państw członkowskich Sojuszu, na jej czele stanęła b. sekretarz stanu USA Madeleine Albright. Oprócz Polaka w skład grupy weszli także przedstawiciele USA, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Francji, Włoch, Hiszpanii, Kanady, Grecji, Turcji oraz Łotwy.
- Wszyscy jesteśmy zachwyceni, że dzięki naszym wysiłkom i przede wszystkim bardzo wysokiej ocenie osoby ministra Rotfelda, nowy sekretarz generalny NATO powołał go do tej grupy - powiedział ambasador. Jak ocenił "jest to dla Polski bardzo duże wyróżnienie i sukces".
Także w ocenie MSZ, powołanie do Grupy polskiego przedstawiciela jest "niewątpliwe sukcesem i wyrazem uznania dla kompetencji wieloletniego dyplomaty i b. ministra spraw zagranicznych, a także konsekwencją jego wkładu w opracowanie 'Deklaracji o Bezpieczeństwie Sojuszu' przyjętej podczas jubileuszowego szczytu NATO".
Jak czytamy w komunikacie MSZ, bezpośredni udział przedstawiciela Polski, a także Łotwy w pracach nad koncepcją strategiczną "zapewnia silny głos Europy Środkowo-Wschodniej w procesie wytyczania nowych kierunków rozwoju i reformy NATO".
"Polska jako państwo aktywnie działające na forum Sojuszu posiada skonkretyzowane postulaty zmierzające do dostosowania organizacji do wyzwań i zagrożeń XXI wieku. Intencją Polski jest również zaakcentowanie roli regionu w polityce euroatlantyckiej" - podkreślono w komunikacie MSZ.
"Grupa mędrców" rozpocznie prace na projektem reformy NATO we wrześniu br. Dyskusje nad dokumentem będą odbywały się podczas seminariów i konsultacji ze stolicami poszczególnych państw członkowskich. Wiosną 2010 r. Grupa przedstawi ostateczny raport z prac, który stanie się podstawą negocjacji międzyrządowych. Przewiduje się, iż nowa koncepcja strategiczna ujrzy światło dzienne podczas szczytu NATO w Lizbonie jesienią 2010 r. i zastąpi aktualnie obowiązujący dokument przyjęty w 1999 r.
Prof. Rotfeld pracował już w "grupie mędrców", która przygotowała projekt Deklaracji o Bezpieczeństwie Sojuszu na jubileuszowy kwietniowy szczyt NATO. Przywódcy Sojuszu zapowiedzieli w niej rozpoczęcie prac nad nową koncepcją strategiczną, by dostosować NATO do nowych wyzwań, takich jak terroryzm, rozprzestrzenianie broni masowego rażenia czy cyberataki. Nowa koncepcja ma zostać przyjęta na kolejnym szczycie w Lizbonie w 2010 r.