PolitykaPolacy źle oceniają sytuację w kraju. Na opinie wpłynęło to, co wydarzyło się w Brukseli?

Polacy źle oceniają sytuację w kraju. Na opinie wpłynęło to, co wydarzyło się w Brukseli?

W marcu liczba Polaków niezadowolonych z sytuacji w kraju wzrosła w porównaniu do poprzedniego miesiąca - wynika z sondażu przeprowadzonego przez Centrum Badań Opinii Społecznej.

Polacy źle oceniają sytuację w kraju. Na opinie wpłynęło to, co wydarzyło się w Brukseli?
Źródło zdjęć: © Fotolia

50 proc. osób, które wzięły udział w badaniu, uważa, że sytuacja w Polsce jest zła. Przeciwnego zdania jest 34 proc. ankietowanych. Stanowiska w tej sprawie nie ma natomiast 16 proc. badanych. W lutym odsetek osób pozytywnie oceniających sytuację w kraju wyniósł 47 proc., przeciwnego zdania było wówczas 38 proc. respondentów. Kolejne 15 proc. nie umiało odpowiedzieć.

- Obecne pogorszenie prawdopodobnie można wiązać zarówno z demonstracjami kobiet, jak i wystawieniem przez polski rząd kandydatury Jacka Saryusza-Wolskiego na stanowisko przewodniczącego Rady Europejskiej, podczas gdy o reelekcję ubiegał się Donald Tusk – czytamy w komentarzu CBOS.

Jak Polacy oceniają sytuację polityczną w kraju? Według 46 proc. pytanych jest zła (wzrost o 3 pkt proc. od lutego). Za dobrą uznało ją zaś 16 proc. badanych (spadek p 3 pkt proc.). 34 proc. respondentów było zdania, że sytuacja polityczna w Polsce jest przeciętna (wzrost o 2 pkt proc.).

Najbardziej podzielone opinie są wśród osób o poglądach prawicowych - 36 proc. sytuację polityczną w Polsce ocenia dobrze, 28 proc. - źle, a dla 33 proc. jest to obojętne. Większość Polaków utożsamiających się z lewicą lub centrum sytuację polityczną w kraju ocenia negatywnie (odpowiednio: 70 i 55 proc.). Dla tych natomiast, którzy nie opowiadają się po żadnej stronie sceny politycznej, sytuacja jest zła albo obojętna (po 39 proc.).

Polacy zostali zapytani również o sytuację gospodarczą w kraju. Ich oceny od wielu miesięcy utrzymują się na niezmienionym poziomie. Według 43 proc. stan polskiej gospodarki jest przeciętny - ani dobry, ani zły (43 proc.), 31 proc. ocenia go dobrze, źle – 19 proc.

Podobnie jest w przypadku oceny poziomu życia badanych i ich rodzin. Tu również nie zaobserwowano dużych zmian w wynikach w porównaniu z poprzednimi miesiącami. 55 proc. Polaków zadeklarowało, że poziom ich życia i ich rodzin jest dobry (wzrost o 1 pkt proc.). Źle ocenia go 7 proc. ankietowanych (spadek o 1 pkt proc.), a 38 proc. badanych (bez zmian) stwierdziło, że żyje im się przeciętnie - ani dobrze, ani źle.

53 proc. respondentów dobrze ocenia warunki materialne swojego gospodarstwa domowego (wzrost o 5 pkt proc.), 40 proc. uważa swoją sytuację materialną za przeciętną (spadek o 2 pkt proc.), a 7 proc. za złą (spadek o 3 pkt proc.).

Polacy ocenili też sytuację w zakładach pracy. Tak jak w lutym, 61 proc. zatrudnionych uznało ją za dobrą, 11 proc. za złą, a 26 proc. za przeciętną (spadek o 1 pkt proc.). Co więcej, większość respondentów jest zadowolonych z materialnych warunków swoich gospodarstw domowych i w ciągu najbliższego roku spodziewa się stabilizacji w tym zakresie.

Badanie zostało przeprowadzone w dniach 2-9 marca 2017 r. na liczącej 1020 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

polacysondażcbos
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (11)