Talibowie zatrzymali Polaków. Szybka reakcja dyplomatów
Rządzący Afganistanem talibowie masowo zatrzymują zagranicznych obywateli przyjeżdżających do kraju. W ostatnich dniach głośno było m.in. o aresztowaniu znanego brytyjskiego youtubera. Na początku marca talibowie zatrzymali także dwóch Polaków. Skontaktowaliśmy się w tej sprawie z Ministerstwem Spraw Zagranicznych.
Reżim talibów najwyraźniej prowadzi masowe zatrzymania zagranicznych obywateli. "Foreign Policy" opisuje, że doszło do co najmniej kilku takich sytuacji. Według ekspertów radykałowie mogą wykorzystywać więźniów do uzyskiwania politycznych korzyści.
W brytyjskich mediach głośnym echem odbiła się sprawa youtubera Milesa Routhledge’a, znanego z wypraw do niebezpiecznych miejsc. 21-latek z Birmingham, znany jako "Lord Miles", od końca lutego z nikim się nie kontaktował.
Jak podaje "The Telegraph" mężczyzna został zatrzymany w Afganistanie, razem z dwoma Polakami – 22-letnim Adrianem i 24-letnim Romanem. Według Radia Zet mężczyźni zostali zatrzymani pod zarzutem szpiegostwa i współpracy z MI5 – brytyjskim kontrwywiadem.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Tragiczna sytuacja Afgańczyków. Żebrzą na ulicach, walczą z głodem i mrozem
Polacy zatrzymani w Afganistanie. Reakcja MSZ
Ministerstwo Spraw Zagranicznych potwierdziło Wirtualnej Polsce informacje o zatrzymaniu Polaków. Dodano, że "zostali uwolnieni w połowie marca i oczyszczeni przez lokalne władze ze wszelkich zarzutów". Podkreślono, że udało się to dzięki staraniom i współpracy konsula w Nowym Delhi z delegaturę Unii Europejskiej w Kabulu.
Według nieoficjalnych doniesień youtuber "Lord Miles" nadal znajduje się w niewoli talibów.
I went Shooting with the Taliban.
Reżim talibów w Afganistanie
Talibowie to fundamentalistyczne ugrupowanie islamskie, które po raz pierwszy rządziło Afganistanem od 1994 do 2001 roku, kiedy to reżim upadł po amerykańskiej interwencji. Przez lata islamiści działali w niektórych regionach kraju, walcząc zarówno ze stacjonującymi tam Amerykanami, jak i służbami nowych władz w Kabulu.
We wrześniu 2021 roku, po wycofaniu się wojsk amerykańskich z Afganistanu, talibowie odzyskali władzę. Reżim jest jednak izolowany na arenie międzynarodowej i dotknięty licznymi sankcjami. Zamrożone zostały też warte 9 mld dolarów rezerwy walutowe banku centralnego.
Czytaj więcej:
Źródło: WP, "The Telegraph", "Foreign Policy", radiozet.pl