Polacy zadowoleni z życia
W porównaniu z Węgrami, Gruzinami i Ukraińcami, Polacy wyróżniają się najwyższym poziomem satysfakcji
życiowej - wynika z badania CBOS. Zadowolenie z życia wyraża 62% ankietowanych Polaków. Zadowolonych z życia jest także 56% Węgrów, 34%
Ukraińców i 25% Gruzinów.
53% Gruzinów i 39% Ukraińców wyraża niezadowolenie ze swojego życia. Na Węgrzech i w Polsce poziom negatywnych ocen nie przekracza 10% - to 9% wśród Polaków i 8% wśród Węgrów.
Zarówno Polacy, jak i Ukraińcy, Węgrzy oraz Gruzini za najbardziej satysfakcjonujące uznają życie rodzinne. Zadowoleni są przede wszystkim ze swoich dzieci, a w następnej kolejności - ze swojego małżeństwa.
Najmniej zadowalający dla mieszkańców krajów objętych badaniem jest przede wszystkim poziom uzyskiwanych przez nich zarobków. Wszyscy są stosunkowo mało optymistyczni w przewidywaniu swojej przyszłości.
Polacy wyróżniają się na tle pozostałych państw, w tym Węgier, głównie poziomem zadowolenia z miejsca, w którym mieszkają (71% badanych wyraża zadowolenie), jak również z zajmowanej przez siebie pozycji społecznej (50%). Stosunkowo najlepiej też oceniają swoje perspektywy na przyszłość (34%).
Węgrzy wykazują najwyższą wśród omawianych państw satysfakcję z własnego małżeństwa (91% ankietowanych wyraża zadowolenie), z pracy zawodowej (63%), a także z uzyskiwanych dochodów (17%). Tak samo często, jak Polacy wyrażają zadowolenie z własnego mieszkania bądź domu (62%).
Ukraińcy dominują jedynie w ocenie ogólnie pojmowanych warunków życia (42% pytanych wyraża zadowolenie), natomiast zdecydowanie najgorzej wypadają na tle innych, zwłaszcza Polski i Węgier, pod względem poziomu satysfakcji małżeńskiej (66%) i zawodowej (31%). Najniższe jest również ich zadowolenie ze stanu zdrowia (31% zadowolonych) i najgorzej oceniają swoje perspektywy na przyszłość (21% zadowolonych). Są także najbardziej krytyczni w ocenie sposobu postępowania władz państwowych wobec obywateli.
Gruzini nie wyróżniają się szczególną satysfakcją w żadnej z analizowanych sfer życia. Na poziomie zbliżonym do pozostałych państw jest wyrażane przez nich zadowolenie z własnych dzieci (89% badanych wyraża zadowolenie) oraz ze stanu zdrowia (53%).
Badanie przeprowadzono w 2005 roku. Brały w nim udział następujące ośrodki badawcze: gruziński GORBI, ukraiński SOCIS, węgierski TRKI oraz CBOS.