ŚwiatPolacy za zniesieniem wiz do USA. "To punkt honoru"

Polacy za zniesieniem wiz do USA. "To punkt honoru"

Choć Polacy coraz rzadziej wyjeżdżają do pracy w USA, wciąż zależy im na zniesieniu wiz. Chce tego aż 59 procent ankietowanych - wynika z sondażu TNS dla TVP Info. - Ta sprawa ma bardziej wymiar symboliczny niż praktyczny. Dla wielu Polaków zniesienie wiz jest punktem honoru - uważa psycholog społeczny dr Norbert Maliszewki.

Polacy za zniesieniem wiz do USA. "To punkt honoru"
Źródło zdjęć: © PAP/EPA | Ramin Talaie

Sprawa wiz dla Polaków wróciła, bo ten temat poruszył w rozmowie z polskim prezydentem Bronisławem Komorowskim szef amerykańskiego państwa Barack Obama. Bronisław Komorowski przebywa w Nowym Jorku, gdzie bierze udział w 67. sesji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych.

Komorowski rozmawiał z Obamą podczas powitalnej kolacji dla członków Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Obama - zdaniem Komorowskiego - przypomniał, iż jest takie zobowiązanie i "jest to sprawa do załatwienia". - Ja zapowiedziałem, że Polska jest skłonna współdziałać w załatwieniu tej niełatwej sprawy i cieszę się, że to prezydent sam z siebie podniósł ten problem - dodał.

Jak wynika z badania TNS dla TVP Info, zniesienie wiz wciąż jest dla Polaków ważną sprawą. Pracownia TNS zadała Polakom pytanie: "Czy Pani/Panu zależy jeszcze na zniesieniu wiz do USA?". Pozytywie odpowiedziało 59 procent ankietowanych. Przeciwnego zdania było 30 proc., a 11 proc. nie miało zdania w tej sprawie.

- Sprawa wiz do USA łączy się z poczuciem dumy Polaków. Stanie w długich kolejkach jest uważane za coś uwłaczającego. Polityk, któremu udałoby się tę kwestię rozwiązać, duży zyskałby w oczach Polaków - mówi dr Norbert Maliszewski.

Zwraca uwagę na fakt, że Polacy coraz rzadziej wyjeżdżają do USA za pracą i raczej postrzegają ten kraj w kategoriach turystycznych. Choć Stany Zjednoczone były przez dziesiątki lat jednym z głównych kierunków emigracji zarobkowej Polaków, obecnie nasi rodacy coraz częściej decydują się na wyjazd do państw Unii Europejskiej. Przykładowo z informacji amerykańskiego Biura Spisu Ludności wynika, że w ciągu dekady w Nowym Jorku ubyło blisko 13 proc. Polaków.

TNS przeprowadził badanie w dniu 25 września 2012 roku na reprezentatywnej grupie tysiąca dorosłych mieszkańców Polski.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)