Polacy za restrukturyzacją rolnictwa
Ponad połowa Polaków (59%) dostrzega potrzebę restrukturyzacji rolnictwa, zmniejszenia liczby gospodarstw oraz redukcji zatrudnienia w rolnictwie - wynika z sondażu przeprowadzonego przez CBOS.
55% ankietowanych jest zdania, że fundusze z Unii Europejskiej przeznaczone dla wsi i rolnictwa powinny być wykorzystywane przede wszystkim na rozwój wsi - tworzenie miejsc pracy poza rolnictwem, rozwój usług, infrastruktury na wsi.
Ponad połowa badanych (56%) uważa, że Polska powinna bezwzględnie domagać się całości dopłat dla rolników od momentu uzyskania członkostwa w Unii, nawet jeśli groziłoby to zablokowaniem negocjacji i pozostaniem naszego kraju poza tą organizacją.
Minimalny poziom dotacji dla polskich rolników, jaki w odczuciu społecznym byłby do przyjęcia, to 66% tego, co otrzymują rolnicy w krajach Unii Europejskiej.
O konieczności zmian w polskim rolnictwie najczęściej przekonane są osoby z wyższym wykształceniem (84%), dobrze oceniające swoją sytuację materialną (77%), a spośród grup społeczno-zawodowych: kadra kierownicza i inteligencja, pracownicy umysłowi niższego szczebla, badani pracujący na własny rachunek. (an)